Intensywne opady śniegu przejdą dziś przez Polskę. Gdzie spadnie go najwięcej ?Intensywne opady śniegu przejdą dziś przez Polskę. Gdzie spadnie go najwięcej ?

Po spokojniejszym wtorku, w środę i w nocy ze środy na czwartek przez Polskę przejdą kolejne opady śniegu, które lokalnie będą intensywne. Będzie za to odpowiedzialny kolejny układ niskiego ciśnienia, wraz z powiązanym z nim systemem frontów atmosferycznych. Gdzie dokładnie spadnie śnieg? Ile może go spaść? Wyjaśniamy.

Po mroźnej nocy do kraju dotrze kolejna porcja opadów śniegu. Biorąc pod uwagę, że w niektórych miejscach są to pierwsze opady od września, będzie to miało dalszy pozytywny wpływ na znaczną poprawę wskaźników hydrologicznych. W ciągu dnia w centrum kraju termometry wskazywać będą około -10 stopni Celsjusza. Sprawdzamy, gdzie wystąpią dziś (środa, 14 grudnia 2022 r.) opady i gdzie będzie ich najwięcej.

Intensywne opady śniegu przejdą przez Polskę

Dziś (środa, 14 grudnia) oraz w nocy ze środy na czwartek (14/15 grudnia) przez Polskę przejdzie kolejny układ niskiego ciśnienia, wraz z towarzyszącym mu systemem frontów atmosferycznych. Przyniosą one kolejną w ostatnim czasie porcję świeżego śniegu. Pierwsze opady wystąpią w godzinach popołudniowych, najpewniej na Górnym Śląsku i na Opolszczyźnie. W późniejszych godzinach śnieg padać będzie także na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce, na Ziemi Łódzkiej a w nocy opady dotrą nad Mazowsze, Podkarpacie, Lubelszczyznę czy w końcu na Podlasie. Do rana zdecydowana większość opadów opuści nasz kraj, a centrum niżu znajdzie się nad Podlasiem.

opady śniegu środa gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w środę, 14 grudnia 2022 r. Model: ECMWF
opady śniegu środa gfs
Prognozowane zachmurzenie i opady w środę, 14 grudnia 2022 r. Model: GFS

Gdzie będzie największa pokrywa śnieżna?

Najwięcej śniegu w dalszym ciągu znajdować się będzie na południu, południowym- wschodzie oraz na wschodzie Polski. To tam spodziewamy się największego przyrostu pokrywy śnieżnej. Dodatkowo w piątek pojawi się kolejny niż z opadami śniegu, przez co śniegu tylko przybędzie. Modele pogodowe są jednak nie do końca zgodne jeśli chodzi o ilość śniegu jaka znajduje się obecnie w kraju. Tak prezentują się aktualne wyliczenia modeli GFS i ECMWF:

pokrywa śnieżna czwartek
Prognozowana pokrywa śnieżna w czwartek, 15 grudnia. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna czwartek
Prognozowana pokrywa śnieżna w czwartek, 15 grudnia. Model: GFS

Jaka pogoda na Boże Narodzenie 2022 ?

Pojawiają kolejne wyliczenia i analizy dotyczące pogody na Boże Narodzenie 2022. Obecnie modele są mocno niestabilne. Kilka dni temu sugerowały odwilż i nawet 6-8 stopni na zachodzie. Obecnie sugerowana jest wersja z temperaturą w okolicach zera stopni, lub niewielkim mrozem. Nie wykluczone że spadnie też śnieg, choć na zachodzie będzie go znacznie mniej. Do tego okresu jest jednak jeszcze daleko. Sytuacja może ponownie ulec diametralnej zmianie, dlatego póki co będziemy się temu jedynie przyglądać, bez przygotowywania szczegółowej prognozy pogody. Zajmiemy się tym jednak kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia.

O kolejnych aktualizacjach będziemy oczywiście informować na łamach IncusMeteo. Jeśli będzie taka konieczność, wydane zostaną odpowiednie ostrzeżenia pogodowe. Zachęcamy do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group