Intensywne opady śniegu, możliwe zawieje i zamiecie oraz trudne warunki drogowe. Prognoza na weekendIntensywne opady śniegu, możliwe zawieje i zamiecie oraz trudne warunki drogowe. Prognoza na weekend

Rozpoczynający się weekend będzie za sprawą wędrującego niżu dynamiczny. Występować będą intensywne opady śniegu, lokalnie śniegu z deszczem i samego deszczu co doprowadzi do znacznego pogorszenia warunków na drogach. Nie wykluczone, że pojawią się też zawieje i zamiecie, a wraz z nimi zaspy śnieżne. Gdzie spodziewamy się największej ilości opadów? Wyjaśniamy w naszej prognozie pogody na weekend.

Mijający tydzień przyniósł przedsmak tego, co nas czeka w najbliższych dniach. Głównie na północy występowały intensywne opady śniegu związane z bałtyckim efektem jeziora. W czasie opadów spadło miejscami co najmniej 10 cm świeżego śniegu, a warunki na drogach nie należały do łatwych. Poza tym, nie brakowało ostrzeżeń pogodowych przed mgłami i oblodzeniem. Efektem jest widoczna w wielu miejscach malownicza szadź.

Dużo chmur, początek opadów

Sobota rozpocznie się od zanikających na południowym- wschodzie opadów, które występowały w tamtym rejonie w piątek. W ciągu dnia w całym kraju obecne będzie zachmurzenie, bez większych szans na przejaśnienia i chwile ze słońcem. W godzinach popołudniowych, na południu Polski pojawią się pierwsze z zapowiadanych od kilku dni opadów śniegu. Początkowo nie będzie ich dużo, jednak wraz z upływem czasu rosnąć będzie ich intensywność. Same opady zmierzać będą głównie na południowy- wschód, częściowo ku centrum Polski. Spodziewane są trudne i bardzo trudne warunki drogowe. Nocą silne opady śniegu, a miejscami śniegu z deszczem i samego deszczu, nadal obecne będą na południowym- wschodzie. Po raz kolejny apelujemy- jeśli nie wymieniliście jeszcze opon, to ostatni dzwonek, żeby to zrobić.

zachmurzenie opady sobota 10 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 10 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą tego dnia do -2, -3 stopni Celsjusza w północnej Polsce. W centrum kraju zanotujemy około zera stopni, z kolei na południu, głównie w górach pojawi się niewielki mróz. Najcieplej będzie na krańcach południowo- wschodnich, gdzie termometry wskażą do 2-4 stopni powyżej zera. W nocy wszędzie wystąpi mróz. Najniższą temperaturę wskażą termometry na północy, do -6 stopni Celsjusza. W centrum będzie to około -2 stopni, a na południu do -4 stopni. W Tatrach mróz może być nieco większy. Zwracamy także uwagę na to, że po opadach może pojawić się gołoledź.

temperatura sobota 10 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 10 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Silne opady śniegu, możliwe zawieje i zamiecie

Niedziela to już opady śniegu występujące w większej części Polski. Śnieg początkowo występować będzie na południu i południowym- wschodzie, jednak wraz z wędrówką układu niskiego ciśnienia, opady przemieszać się będą dalej. W późniejszych godzinach rozpada się w centrum, na północnym- wschodzie, a także na południowym- zachodzie. W tych miejscach spodziewamy się sporego przyrostu pokrywy śnieżnej, nawet powyżej 30 cm. Nie wykluczone, że na Górnym Śląsku i w Małopolsce śniegu będzie jeszcze więcej. W nocy nie zajdą większe zmiany. Dodatkowe opady mogą wystąpić na północy i związane będą ponownie z tak zwanym efektem jeziora, tudzież morza.

zachmurzenie opady niedziela 11 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 11 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy wszędzie ujemną temperaturę. Na ogół zobaczymy od -2 do -4 stopni, jednak na południu Polski, a szczególnie w górach, temperatura będzie mogła spaść nawet do -6, -8 stopni Celsjusza. Istnieje niewielka szansa na to, że około zera wskażą termometry w woj. zachodniopomorskim. W nocy mróz zelżeje na Wybrzeżu i tam termometry będą mogły wskazać nieco ponad 0 stopni. Najchłodniej będzie w górach i na północnym- wschodzie, do -6 stopni Celsjusza. W Tatrach temperatura może spaść nawet do -10 stopni. W pozostałej części kraju zobaczymy od -2 do -4 stopni poniżej zera.

temperatura niedziela 11 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 11 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Ze względu na prognozowaną dużą dynamikę w pogodzie, apelujemy o śledzenie najświeższych komunikatów i ostrzeżeń. Warunki pogodowe mogą doprowadzić do przerw w dostawach elektryczności. Warto się zaopatrzyć w latarkę, baterie, powerbanki czy radio. 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group