Alert pogodowy IMGW przed oblodzeniem i gęstą mgłąAlert pogodowy IMGW przed oblodzeniem i gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pogodowe oblodzeniem i gęstymi mgłami, które mogą wystąpić w północnej Polsce. Prognozowane jest zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem. Utrzymują się temperatury poniżej zera, które tworzą idealne warunki do powstania szklanki na drodze. Ostrzeżenie obowiązuje w nocy z 8 na 9 grudnia. W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych alertów pogodowych.

IMGW ostrzega przed oblodzeniem i gęstymi mgłami. Trudne warunki drogowe mają wystąpić najbliższej nocy (z 8 na 9 grudnia) w północnej części Polski. W następnych dniach przeważać będą alerty związane z intensywnymi opadami śniegu i możliwą gołoledzią. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy, jednak oblodzenie może także uszkadzać linie energetyczne czy gałęzie. Niebezpiecznie zrobi się także na chodnikach. Ciężkie warunki pogodowe mogą mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów i samolotów.

Ostrzeżenie IMGW przed oblodzeniem i gęstą mgłą

W związku z panującymi na północy warunkami, IMGW wydał alert pogodowy przed oblodzeniem oraz lokalnie przed gęstą mgłą. Obowiązuje on w nocy z czwartku na piątek dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko- mazurskiego. Dodatkowo, alert obowiązuje w województwie lubuskim w powiatach słubickim, sulęcińskim, międzyrzeckim, strzelecko- drezdeneckim oraz gorzowskim, w województwie kujawsko-pomorskim w powiatach nakielskim, sępoleńskim, tucholskim, bydgoskim, toruńskim, chełmińskim, świeckim, grudziądzkim, wąbrzeskim, golubsko- dobrzyńskim, brodnickim oraz rypińskim, w województwie mazowieckim w powiatach żuromińskim, mławskim, ciechanowskim, makowskim, przasnyskim, mławskim, oraz ostrołęckim i w województwie podlaskim w powiatach suwalskim, sejneńskim, augustowskim, sokólskim, białostockim, wysokomazowieckim, zambrowskim, łomżyńskim, kolneńskim, grajewskim i w powiecie monieckim. Jak czytamy w treści ostrzeżenia, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników w trakcie i po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -4°C do -1°C, a temperatura minimalna przy gruncie wyniesie od -5°C do -2°C. W przypadku ostrzeżenia przed mgłą czytamy, że widzialność może być ograniczona nawet do 100 metrów.

Ostrzeżenia obowiązują miejscami od godziny 17:00 w czwartek, 8 grudnia do godziny 10:00 w piątek, 9 grudnia. W większości przypadków, ostrzeżenie od godziny 19:00 w czwartek do godziny 9 w piątek.

Alert pogodowy IMGW przed oblodzeniem i gęstą mgłą
Alert pogodowy IMGW przed oblodzeniem i gęstą mgłą. Źródło: IMGW

Prognoza zagrożeń – intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz opady marznące

W kolejnych dniach IMGW przewiduje intensywne opady śniegu, oraz zawieje i zamiecie śnieżne i marznący deszcz. Według wstępnej prognozy zagrożeń IMGW, w najbliższych dniach, ze szczególnym uwzględnieniem niedzieli i poniedziałku, należy się spodziewać groźnych zjawisk. Obecnie bez ostrzeżenia pozostają województwa zachodniopomorskie oraz dolnośląskie. To, czy ten stan się zmieni zależy od dokładnej trasy, jaką przemierzać będzie wspominany przez nas niż.

prognoza zagrożeń imgw niedziela 11 grudnia
Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę, 11 grudnia 2022 r. Źródło: IMGW

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group