Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, obowiązujące na noc z 15 na 16 listopada. Obowiązuje ono głównie w południowo- zachodniej, częściowo centralnej i południowej części kraju. W wielu miejscach widzialność może spaść poniżej 200 metrów, lokalnie do 50 metrów. Może to spowodować utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza w transporcie lotniczym.

Ostrzeżenie obowiązuje na nadchodzącą noc (15/16.11) od godziny 15:30 we wtorek do 6 rano w środę (a miejscami do 10:30). Obszarem zagrożenia objęte są województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, łódzkie oraz północ śląskiego. Mgły będą pojawiać się lokalnie, przez co możliwe, że miejscami nie pojawią się w ogóle. Obecnie panująca aura sprzyja występowaniu niskich chmur, zamgleń, czy właśnie nocnej mgły.

Ostrzeżenie IMGW przed mgłą

Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których lokalnie widzialność może wynosić od 50 m do 200 m. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%. Lokalnie mgły mogą być jednak gęstsze, ograniczając widzialność poniżej 50 metrów.

alert imgw mgła
Zasięg ostrzeżeń IMGW przed mgłą. Źródło: meteo.imgw.pl

Oznacza to możliwe trudne warunki na drogach, oraz opóźnienia, przekierowania czy odwołania lotów. Prowadząc, zwłaszcza w nocy, należy ograniczyć prędkość i dostosować ją do panujących warunków. Pamiętajmy o używaniu odpowiedniego oświetlenia samochodu. Do pieszych apelujemy o używanie kamizelek odblaskowych, czy innych metod zwiększenia swojej widoczności. Osoby podróżujące samolotami powinny być gotowe na opóźnienie, bądź odwołanie swojego lotu, a w przypadku przylotu do Polski, lądowania na innym, zapasowym lotnisku. Zalecamy zawczasu przygotowanie opcji awaryjnej na wypadek utrudnień na lotnisku.

Prognozowane opóźnienia i przekierowania lotów, w związku z przewidywanymi mgłami na polskich lotniskach. Opracowanie własne

Obecne prognozy wskazują na możliwe znaczne utrudnienia na lotniskach w Poznaniu, Łodzi i Zielonej Górze. Część rejsów może być też odwołana w Krakowie, Katowicach, Modlinie, Wrocławiu czy Rzeszowie. Gdańsk, Bydgoszcz i Okęcie powinny być wolne od problemów związanych z mgłą.

W kolejnych dniach ochłodzenie i opady śniegu

Nadchodzące dni przyniosą ochłodzenie oraz opady śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu. Warunki te także będą miały wpływ na pogorszenie warunków na drogach. To także ostatni dzwonek, aby zmienić opony w samochodach na zimowe, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w czasie jazdy. IMGW planuje wydać w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu w południowej części województw śląskiego, małopolskiego, a także w części podkarpackiego.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group