Wbrew wszystkim przeciwnościom losu, ostatnim problemom z zaworami, wyciekami paliwa i uszkodzeniu rakiety SLS i statku Orion przez huragan Nicole, misja Artemis I poleciała dziś po godzinie 7:47 czasu polskiego w przestrzeń kosmiczną! To pierwszy krok ku powrotowi człowieka na Księżyc. Misja ta jest testem przed planowanym lotem załogowym, który ma się odbyć w 2024 roku.
NASA dopięła swego. Po licznych problemach z nieszczelnościami, opóźnieniami, a także ze względu na warunki pogodowe, rakieta SLS poleciała dziś w kosmos. Po godzinie 7 czasu polskiego, po niewielkim opóźnieniu, pierwsza misja programu Artemis dostała zielone światło. SLS bezproblemowo dotarła na orbitę, wynosząc w kosmos statek Orion.
LIFTOFF! @NASA_SLS and @NASA_Orion launch on their first flight, the #Artemis I mission. Keep checking back for more launch images 📷➡️https://t.co/RgnwqO6B7J pic.twitter.com/33ObRQN1G4
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) November 16, 2022
Nie obyło się bez problemów
Można by rzec, tradycyjnie. SLS prześladowana przez problemy, także drobne, i tym razem się ich nie ustrzegła. Inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego, znajdującego się na przylądku Canaveral, napełnili główne zbiorniki paliwa rakiety SLS. Proces przeprowadzono około pięciu godzin przed planowanym startem. W trakcie odliczania do startu pojawił się kolejny potencjalny problem. NASA poinformowała, że w liniach paliwowych górnego stopnia rakiety, prawdopodobnie doszło do kolejnego wycieku wodoru. Konieczne było wezwanie zespołu techników, którzy przybyli na platformę, by przyjrzeć się usterce. Ostatecznie problem ten udało się zażegnać, a misja Artemis I poleciała w kosmos, otwierając nowy rozdział eksploracji Księżyca.
We are going.
For the first time, the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion fly together. #Artemis I begins a new chapter in human lunar exploration. pic.twitter.com/vmC64Qgft9
— NASA (@NASA) November 16, 2022
Z orbity okołoziemskiej docierają już kolejne informacje. Statek Orion poprawnie rozłożył panele słoneczne, które mają za zapewniać dostawy energii. Rozpoczął się także manewr TLI, czyli ponownego uruchomienia silnika górnego stopnia. Dzięki temu statek Orion nabiera prędkości i leci w stronę Srebrnego Globu.
All four of Orion's solar arrays have deployed. pic.twitter.com/4DtzRO3Bl3
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) November 16, 2022
Powrót na Księżyc
Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub, bardziej prawdopodobne, 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.
Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu opóźnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik przynajmniej dla misji Artemis 3 i Artemis 4.
Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 to misja bezzałogowa i jest próbą całego zestawu Orion / SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów po pół wieku przerwy poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.
Całą relację możecie znaleźć tutaj:
Grafika ilustracyjna: twitter.com / NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!