Przed nami pierwszy zimowy epizod w tym sezonie. W prognozach pojawiają się bowiem spore ochłodzenie i opady śniegu. Część mediów już zaczęła nadużywać pojęcia “atak zimy”, choć faktycznym atakiem nazwać tego jeszcze nie będzie można. Temperatury w sporej części kraju spadną jednak poniżej zera. Gdzie będzie najchłodniej? Analizujemy popularne modele pogodowe.
Rozpoczynający się tydzień to początkowo umiarkowana, ale dość ciepła aura panująca w kraju. Od środy zaczną się jednak zmiany – spadnie temperatura, a w nocy występować będą przymrozki. W połączeniu z mgłami możemy się także spodziewać występowania fotogenicznej szadzi, a miejscami także oblodzeń chodników i jezdni stwarzając zagrożenie dla ruchu. To także ostatni moment na zmianę opon w samochodach na zimowe.
Duże ochłodzenie
Początek tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepły. Od środy czeka nas jednak duże ochłodzenie. Końcówka trzeciego tygodnia listopada będzie bardzo chłodna – miejscami termometry pokażą także w ciągu dnia temperaturę poniżej zera.
Zmiany widoczne są już w prognozach anomalii temperatury dla Europy, oraz w prognozach anomalii temperatury dla Polski:
AutoTweet: 7-dniowa prognoza anomalii temperatury dobowej (okres referencyjny 1991-2020) wg modelu DWD-ICON oraz średnia tygodniowa. #pogoda #klimat #poltemp pic.twitter.com/7HxAn974TY
— Meteomodel ☀️🌿🌿 (@PogodaMeteo) November 14, 2022
Temperatury prognozowane przez model GFS na najbliższe dni prezentują się następująco:
Dość podobnie kwestie temperatury prognozuje europejski model ECMWF:
Warto zwrócić uwagę na to, że nocami temperatura może w wielu miejscach spadać poniżej -5 stopni. Najchłodniej powinno być tradycyjnie w górach oraz na północnym wschodzie Polski. Czeka nas jednak nie tylko ochłodzenie, ale i pierwsze tej jesieni opady śniegu na nizinach.
Opady śniegu w prognozach dla Polski
Kolejnym symptomem zimowego epizodu będą prognozowane opady białego puchu. Mogą one wystąpić na południowym wschodzie już w środę. Zarówno model ECMWF jak i GFS sugerują kolejne opady śniegu najpierw na zachodzie kraju, a następnie na południowym wschodzie. Miejscami mogą być one dość obfite, skutecznie utrudniając poruszanie się po drogach i chodnikach. Już teraz apelujemy o śledzenie kolejnych aktualizacji w omawianym temacie. Na łamach IncusMeteo będziemy do tego za całą pewnością wracać.
Modele nie są do końca zgodne kiedy śnieg spadnie na zachodzie – czy w nocy z piątku na sobotę czy w sobotę. Tak to wygląda na najnowszych wizualizacjach:
Tak prezentuje się z kolei ilość pokrywy śnieżnej według modeli GFS i ECMWF:
W zależności od regionu może leżeć nawet 20- 25 cm świeżego puchu. Nie utrzyma się on jednak zbyt długo.
Wyliczenia te należy traktować jeszcze z dystansem- do końca tygodnia sporo może się zmienić.
Szczegółową prognozę pogody na cały tydzień dla Polski znajdziecie tutaj:
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!