Huragan Julia uderzył w Nikaraguę. Wystąpiły powodzie i szkodyHuragan Julia uderzył w Nikaraguę. Wystąpiły powodzie i szkody

Huragan Julia uderzył w niedziele w Nikaraguę. Wspominany już na łamach IncusMeteo jeszcze jako Invest 91L osiągnął on 1 kategorię w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona. Ostatecznie okazał się być słabszy niż wskazywały na to wstępne prognozy. Spowodował jednak powstanie licznych powodzi i szkód materialnych, nie tylko w Nikaragui. 

Huragan Julia, który osłabł po dotarciu do lądu, w poniedziałek, już jako burza tropikalna, da o sobie znać w Salwadorze i w Gwatemali. Tam także może przynieść silny wiatr oraz intensywne i nawalne opady deszczu, powodujące kolejne szkody materialne. Z czasem Julia będzie słabnąć, aż stanie się na powrót depresją tropikalną i zaniknie. Kolejny cyklon tropikalny, który pojawi się na Atlantyku otrzyma imię Karl.

Huragan Julia uderza w Nikaraguę

Zgodnie z przewidywaniami NHC (Narodowego Centrum Huraganów), Julia uderzyła w niedzielę w Nikaraguę. Jak wynika z ostatnich informacji, prędkość wiatru wyniosła 140 km/h. Uderzyła ona w pobliżu Pearl Lagoon. Po dotarciu do lądu prędkość wiatru spadła do około 100 km/h. Pojawiły się także wysokie fale sztormowe. Prognozowano wcześniej opady do nawet 380 litrów na metr kwadratowy, czego efektem są liczne powodzie. Julia już jako burza tropikalna dotrze do Salwadoru i Gwatemali.

huragan julia
Trasa i siła huraganu Julia. Źródło: zoom.earth

Powodzie i szkody materialne

https://twitter.com/SierrestGA/status/1579115452017840128?s=20&t=yI2IofY2xdBWFT6RG7MfvQ

Grafika ilustracyjna: NOAA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group