Erupcja wulkanu Stromboli. Lawa spływa do wodyErupcja wulkanu Stromboli. Lawa spływa do wody

W niedzielę rano nastąpiła erupcja włoskiego wulkanu Stromboli. Wysłał on w powietrze dużą ilość gęstego dymu i pyłu, a lawa spływa do morza. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Przy okazji erupcji zarejestrowano także trzyminutową aktywność sejsmiczną.

Stromboli jest wyspą znajdującą się w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzy Tyrreńskim. Ma ona powierzchnię około 12,4 km^2, a wyspę zamieszkuje około 600 osób. Tworzy ją czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości około 2300 m. Znajduje się on w granicach Włoch. Wczoraj (9.10) zanotowano kolejny paroksyzm erupcyjny tego wyjątkowo aktywnego i popularnego wśród turystów wulkanu.

Wulkan Stromboli. Erupcja

Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii podał, że pierwsza poważna eksplozja została zarejestrowana 29 września, zanim „znaczny wzrost aktywności wulkanicznej zakończył się obfitym wydostawaniem się lawy” z północnego krateru, który rozgałęził się na wiele strumieni, ciągnących się aż do wybrzeża.

Punkt kulminacyjny nastąpił w niedzielę, 9. października. Doszło wówczas do zawalenia się części stożka, a przez to powstania lawiny piroklastycznej. Osuwisko, niosące skały i gazy rozgrzane do setek stopni Celsjusza nie wyrządziły jednak szkód w zabudowie. Nie odnotowano także osób poszkodowanych. Lawina dotarła do wód Morza Śródziemnego, tworząc tsunami o wysokości 3 centymetrów.

Włoski Departament Ochrony Ludności podniósł ostrzeżenie z żółtego na pomarańczowy dodając, że „utrzymuje się sytuacja zwiększonej nierównowagi wulkanicznej”. Podwyższony alert zwiększa monitorowanie obecnej sytuacji.

Wulkan Stromboli jest jednym z najaktywniejszych na świecie i od 90 lat wybucha niemal bez przerwy – wybuchy mają postać seryjną, wyrzucając w powietrze popiły czy bomby wulkaniczne. Z jego stożka stale unosi się strużka dymu. Poprzedni, silny paroksyzm miał miejsce w 2019 roku.

Grafika ilustracyjna: Satelita Sentilnel2 / Copernicus
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group