Na Atlantyku nadal dynamicznie. Mogą powstać nowe burze tropikalneNa Atlantyku nadal dynamicznie. Mogą powstać nowe burze tropikalne

Na Atlantyku nadal jest dynamicznie. Znajdujemy się obecnie w szczycie aktywności sezonu huraganów, co doskonale widać po prognozowanej przez NHC (Narodowe Centrum Huraganów) możliwości rozwoju kolejnych burz tropikalnych. Jedna z nich ma już teraz sporą szansę przerodzić się w dość silny huragan. Czy tak się faktycznie stanie? Analizujemy aktualne wyliczenia modeli pogodowych.

Zaburzenie tropikalne oznaczone jako Invest 91L, oraz depresja tropikalna TWELVE to dwa potencjalne obszary, które w najbliższych dniach mogą odpowiadać za pojawienie się nowych burz tropikalnych. Według szacunków NHC, większą szansę na organizacje w burzę tropikalną ma obecnie Invest 91L. Wstępne prognozy sugerują, że może pojawić się także huragan.

Zaburzenie tropikalne Invest 91L

NHC ocenia szansę na rozwój cyklonu w najbliższych 5 dniach na 80 procent. Jeśli zaś spojrzeć na prognozę dwudniową, to szansa na rozwój burzy tropikalnej jest nieco niższa i wynosi 60 procent. System ten, jak wynika z informacji NHC ma się w najbliższych dniach w dalszym ciągu rozwijać, przynosząc silniejszy wiatr i intensywne opady deszczu.

Tak obecnie wygląda wspominany obszar na zdjęciach satelitarnych w podczerwieni:

invest 91l
Zaburzenie tropikalne Invest 91L. Źródło: windy.com

Ciekawie wyglądają też prognozy dotyczące trasy i siły ewentualnego cyklonu tropikalnego. Wynika z nich, że huragan mógłby osiągnąć 2 lub 3 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Jak wielokrotnie opisywaliśmy na łamach IncusMeteo, huragan o takiej sile także wyrządza poważne szkody w mieniu.

siła burzy tropikalnej invest 91l
Prognozowana siła ewentualnego cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com
trasa invest 91l
Prognozowana trasa ewentualnego cyklonu tropikalnego i ciśnienie. Źródło: tropicaltidbits.com

Depresja tropikalna TWELVE

Poza zaburzeniem tropikalnym, na Atlantyku znajduje się także depresja tropikalna oznaczona jako TWELVE. Obszar ten, choć już nieco lepiej zorganizowany, póki co nie zagraża zamieszkałym rejonom. Zmierza on w stronę centrum północnego Oceanu Atlantyckiego.

depresja tropikalna twelve
Depresja tropikalna TWELVE. Źródło: windy.com

Jak wynika z prognozy NHC na następnych 5 dni, obszar ten pozostanie depresją tropikalną.

depresja tropikalna twelve
Prognozowana trasa depresji tropikalnej TWELVE. Źródło: NHC

 

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group