Huragan Ian dotarł do Kuby, następna zagrożona FlorydaHuragan Ian dotarł do Kuby, następna zagrożona Floryda

Huragan Ian dotarł do Kuby. Osiągnął on trzecią kategorię w skali Saffira- Simpsona. Na wyspie pojawiły się liczne szkody. Teraz jego siła jeszcze wzrośnie, do czwartej kategorii. Następna zagrożona jest Floryda, na której trwa ewakuacja mieszkańców. W momencie uderzenia w Stany Zjednoczone, huragan Ian nieco osłabnie, do trzeciej kategorii, z wiatrem osiągającym niemal 200 km/h.

Ian dotarł do Kuby. Są szkody

Huragan dotarł dziś do wybrzeży zachodniej Kuby. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w momencie wejścia na ląd miał trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona. Prędkość wiatru stałego przekraczała 200 km/h, ciśnienie w oku wyniosło 952 hPa. Ewakuowanych zostało ponad 38 tysięcy mieszkańców. Niestety, pojawiły się też liczne szkody, głównie spowodowane intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Pierwsze materiały dopiero pojawiają się w sieci. Szacowanie szkód potrwa jeszcze co najmniej kilkanaście dni.

Zagrożona Floryda. Trwa ewakuacja

Po przejściu przez Kubę, Ian nabierze siły. Ciśnienie może spaść poniżej 950 hPa. Huragan osiągnie 4 kategorię, ale w momencie dotarcia do brzegu Florydy osłabnie i ponownie będzie huraganem 3 kategorii. Władze spodziewają się poważnych zniszczeń. Już teraz zmobilizowane są znaczne siły do naprawy linii energetycznych. Największym zagrożeniem będą wysokie fale sztormowe, silny wiatr, nawalne opady deszczu czy huraganowy wiatr.

Tak prezentuje się obecna (27.09, 17:30) lokalizacja huraganu Ian i prognozowana siła i trasa jaką przemieści:

huragan ian
Prognozowana trasa i siła huraganu Ian. Źródło: windy.com

Podobnie sytuację widzi NHC (Narodowe Centrum Huraganów):

huragan ian
Prognozowana trasa i siła huraganu Ian. Źródło: NHC

Wydano także szereg ostrzeżeń, między innymi przed silnym wiatrem, tornadami, czy możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych. Lokalnie może spaść ponad 500 mm deszczu.

Na Florydzie trwa także ewakuacja mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów:

Grafika ilustracyjna: windy.com / NHC / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group