Huragan Ian może osiągnąć 4 kategorię. Dotrze na Kubę i na FlorydęHuragan Ian może osiągnąć 4 kategorię. Dotrze na Kubę i na Florydę

Po wyjątkowo spokojnym sierpniu, wrzesień na Atlantyku zaczyna się, mówiąc kolokwialnie, rozkręcać. Burza tropikalna Ian, zmierzająca na Kubę a potem na Florydę, może być kolejnym “dużym” huraganem w tym sezonie. Prognozy już teraz zakładają, że może on osiągnąć nawet 4 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Wydane zostały pierwsze ostrzeżenia.

O możliwości pojawienia się kolejnego groźnego huraganu pisaliśmy już na łamach IncusMeteo. Strefa określana wcześniej jako Invest 98, a następnie TD9 (depresja tropikalna 9), oficjalnie stała się nazwaną burzą tropikalną Ian. Układa nadal się intensyfikuje i już w poniedziałek ma szansę zostać zakwalifikowana jako huragan. W najbliższych dniach jej siła stale będzie rosnąć.

Huragan Ian może osiągnąć 4 kategorię

Burza tropikalna Ian, która za chwilę zyska status huraganu, może osiągnąć nawet 4 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira-Simpsona. Ian zmierza obecnie na Kubę. Jak wynika z wyliczeń NHC (Narodowe Centrum Huraganów) już jako “duży” huragan, czyli taki, który ma co najmniej 3 kategorię, dotrze do tego wyspiarskiego kraju. Następnie skieruje się na Florydę. Według aktualnych prognoz, ciśnienie w jego oku może spaść do około 971 hPa. Część prognoz zakłada, że ciśnienie będzie znacznie niższe, bliższe przedziału 940-950 hPa.

huragan ian
Prognozowana trasa i siła burzy tropikalnej Ian. Źródło: NHC
ciśnienie huragan ian
Prognozowane ciśnienie i szlak huraganu wg. poszczególnych modeli pogodowych. Źródło: tropicaltidbits.com

O sytuacji mówił już także w swojej transmisji live uznany łowca burz i doktor meteorologii, Reed Timmer:

Huragan Ian może wyrządzić duże szkody

Z komunikatu NHC jasno wynika, że Ian może przynieść bardzo duże opady deszczu, powodujące powstawanie zjawiska powodzi błyskawicznej czy bardzo silny huraganowy wiatr, który w przypadku uderzenia jako huragan 4 kategorii może wiać ze stałą prędkością 210 – 249 km/h. Dodatkowo w strefie brzegowej należy się spodziewać silnego sztormu wraz ze spiętrzeniem, które może sięgać nawet kilku metrów.

Wiatr o tej sile może powodować:

Duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Duża erozja nadbrzeża. Możliwość podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.

ian kategoria huraganu
Prognozowana siła huraganu Ian z podziałem na kategorie w skali Saffira- Simpsona. Źródło: tropicaltidbits.com

https://twitter.com/TheDArtestPod/status/1574036774371831808

Grafika ilustracyjna: windy.com / NHC / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group