Supertajfun Noru uderzył w FilipinySupertajfun Noru uderzył w Filipiny

Supertajfun Noru uderzył w Filipiny. Ciśnienie w jego centrum wynosi obecnie poniżej 930 hPa, a prędkość wiatru w porywach przekracza 290 km/h. Pojawiają się też pierwsze informacje o wyrządzanych przez niego szkodach. W kolejnych godzinach skieruje się już jako słabszy tajfun w stronę Wietnamu.

Nie tylko na Atlantyku pogoda jest niespokojna. Supertajfun Noru, zwany też Karding, dotarł do Filipin. Już wcześniej przygotowywano się na jego przybycie. Ewakuowano mieszkańców strefy przybrzeżnej, wstrzymano także część rejsów. Odwołano także lekcje i zawieszono pracę biur rządowych.

Supertajfun Noru dotarł na Filipiny

Burza tropikalna, która dotarła do Filipin, zgodnie z ostrzeżeniami wydanymi przez lokalne władze, wyrządza już spore szkody materialne. Tajfun przynosi ogromne ilości deszczu i huraganowy wiatr. Porusza się z prędkością około 20 km/h, powodując także powstawanie zjawiska powodzi błyskawicznej. Jest jeszcze za wcześnie na szacowanie strat. Do póki Noru nie opuści Filipin, będzie to niemożliwe. Wiatr związany z tajfunem dochodził do 240 km/h.

Wietnam szykuje się na przybycie Tajfunu

Po przejściu przez Filipiny Noru straci nieco na sile. Jako tajfun pierwszej kategorii wkroczy do Wietnamu. Tam także spodziewane są zniszczenia, zarówno spowodowane intensywnymi opadami deszczu jak i silnym wiatrem. Tak prezentuje się prognoza siły i trasy supertajfunu Noru:

supertajfun noru
Prognoza siły i trasy supertajfunu Noru. Źródło: JTWC

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group