Sporo chmur, kolejny niż i opady. Prognoza pogody na weekendSporo chmur, kolejny niż i opady. Prognoza pogody na weekend

Przed nami niestety ostatni tydzień września. Miejscami zrobi się nieco cieplej – temperatura lokalnie wzrośnie do 18 stopni Celsjusza. W niedzielę pojawią się jednak kolejne opady, za które odpowiedzialna będzie zatoka niżowa, związana z układem niskiego ciśnienia z północy Europy. Gdzie będzie padać? Jakiej dokładnie pogody możemy się spodziewać? Szczegóły w naszej prognozie.

Mijający tydzień nie przyniósł gwałtownych zjawisk pogodowych. Lokalnie występowały jesienne burze, przelotne opady, czy drobny grad. Pojawiły się także kolejne w tym roku jesienne mgły. W piątek rozpoczynamy także jesień astronomiczną i kalendarzową.

Sporo chmur, niewiele deszczu

W sobotę czeka nas poprawa pogody. Opady, jeśli już się pojawią, będą na ogół symboliczne. Deszcz będzie się mógł pojawić lokalnie na wschodzie, na zachodzie i na południowym zachodzie kraju. Przez cały dzień niemal wszędzie obecne będzie zachmurzenie, a chwil ze słońcem będzie mało. Pojawią się także mgły, ograniczające widoczność. Nie wykluczone, że nad ranem wystąpią lokalne, przygruntowe przymrozki. W tym przypadku wpływ na to będzie miało także zachmurzenie. Nocą opady mogą wystąpić na Górnym Śląsku oraz na Kielecczyźnie.

zachmurzenie opady sobota 24 września
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 24 września 2022 r. Model: ECMWF

Będzie cieplej. Termometry wskażą do 16 – 18 stopni na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Chłodniej będzie w centrum, do 16 kresek powyżej zera. Najniższą temperaturę wskażą termometry na wschodzie, do 14 stopni, oraz na południu kraju. W górach zobaczymy od 8 do 12 – 14 stopni. Nocą z kolei do 10 stopni zobaczą mieszkańcy południowego wschodu Polski, do 4 – 6 stopni na północnym wschodzie i częściowo w górach, a na pozostałym obszarze od 6 do 8 kresek powyżej zera. Na Wybrzeżu lokalnie może być cieplej.

temperatura sobota 24 września
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 24 września 2022 r. Model: ECMWF

Niż i opady

W niedzielę pogoda się zmieni. Swój wpływ zaznaczy układ niskiego ciśnienia z centrum znajdującym się nad północną Europą. Na południu oddziaływać będzie system frontów atmosferycznych. To on będzie odpowiedzialny za opady, które po południu pojawia się między innymi na Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku, ale przede wszystkim padać będzie na południowym wschodzie i na południu kraju. Tam deszcz będzie umiarkowany, lokalnie intensywny. Największa szansa na przejaśnienia będzie w północnej Polsce. Rankiem można się spodziewać mgieł ograniczających widoczność, miejscami znacznie. W nocy nadal padać będzie na południu i południowym wschodzie.

zachmurzenie opady niedziela 25 września
niedziela_09_0Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 25 września 2022 r. Model: ECMWF3
temperatura niedziela 25 września
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 25 września 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group