ostrzeżenie pogodowe alert pogodowy silny wiatr intensywne opady deszczu

Sieć Obserwatorów Burz wydała alerty pogodowe, przewidujące silny wiatr i opady w środę i w nocy ze środy na czwartek (4.01). Ostrzeżenia są wstępem przed kolejnym tej zimy epizodem z silnymi opadami śniegu i z mrozem. Za niebezpieczną aurę w środę odpowiadać będzie niż Axel.

Po krótkim, lecz silnym ociepleniu, ponownie wkraczamy w okres chłodnej aury. Na horyzoncie widać powrót mrozów, ale w towarzystwie niżów, które zapewnią raczej zmienną pogodę z silnym wiatrem i opadami. Nie inaczej będzie w połowie obecnego tygodnia, gdy warunkami pogodowymi w Polsce sterować będzie dynamiczny niż Axel. W związku z jego wędrówką, Sieć Obserwatorów Burz wydała alerty przed silnym wiatrem i komunikat meteorologiczny o możliwych intensywnych opadach deszczu. Prognozę zagrożeń wydał też IMGW.

Alerty pogodowe – silny wiatr i opady

W środę Polska będzie w zasięgu rozległego, głębokiego niżu znad Szkocji, który przemieszczać się będzie w kierunku wschodnim. Przez nasz kraj przejdzie najpierw system frontów związany z zatoką niżową, rozpościerającą się przed właściwym układem, a następnie fronty powiązane z właściwym niżem. Znaczna różnica ciśnień, oraz przejście układów pogodowych sprawi, że w całej Polsce wzrośnie prędkość wiatru. Najmocniej będzie wiało w szczytowych partiach gór, gdzie lokalnie porywy mogą przekraczać 90 km/h. Mocno powieje także na wybrzeżu i przedgórzach, gdzie podmuchy osiągną na ogół 50-65 km/h, miejscami powyżej 80 km/h. Dodatkowo przewidujemy silne opady deszczu w północnej połowie kraju, a lokalnie możliwe że zagrzmi.

Ostrzeżenia Sieci Obserwatorów Burz przed silnym wiatrem.

W znacznej części północnej Polski, oraz dla przedgórzy wydano pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. W szczytowych partiach Tatr i Karkonoszy obowiązuje drugi stopień. Dodatkowo alerty przewidują silne opady deszczu na północy kraju, jednak z powodu lokalnego charakteru najsilniejszego deszczu obowiązuje jedynie komunikat meteorologiczny.

Prognozę zagrożeń wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę i w nocy ze środy na czwartek przewiduje się silny wiatr w powiatach nadmorskich, poza Zatoką Gdańską, oraz w województwach dolnośląskim i opolskim. Dodatkowo silne opady prognozowane są w powiatach północnej i centralnej części województwa zachodniopomorskiego (poza powiatem sławieńskim), oraz w powiatach bytowskim i człuchowskim województwa pomorskiego. Na czwartek IMGW przewiduje silny wiatr w całym kraju, poza województwami warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Grafika ilustracyjna: pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group