Upalnie i burzowo. Prognoza pogody na weekendUpalnie i burzowo. Prognoza pogody na weekend

W trzeci weekend czerwca będzie upalnie i burzowo. Sobota i niedziela upłyną pod znakiem wysokiej, typowo letniej i miejscami upalnej temperatury. Tą krótką, ale silną falę upałów zakończą burze i przejście frontu atmosferycznego. Gdzie będzie najcieplej, a gdzie może zagrzmieć? Szczegóły znajdziecie w naszej cotygodniowej prognozie na weekend.

Czerwiec coraz bardziej przypomina o sobie. Zbliża się lato i pogoda zdaje się o tym nie zapomniała. Przed nami pierwsza w tym roku fala upałów i to od razu – silna. Niepokojące mogą być wyliczenia niektórych modeli sugerujące temperaturę wyższą niż 35 stopni. Już ta wartość jest zagrożeniem dla życia i zdrowia, szczególnie osób starszych i schorowanych.

Upalnie i sucho

W sobotę w zdecydowanej większości kraju będzie upalnie i sucho. Na północnym wschodzie mogą wystąpić niewielkie opady. Chmur także będzie niewiele. Obecne będą głównie na północy i na ścianie wschodniej. Dzięki temu w tych regionach będzie nieco chłodniej. W nocy niewielkie opady mogą się pojawić na Wybrzeżu.

zachmurzenie i opady w sobotę 18 czerwca
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 18 czerwca 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach wartości iście letnie. Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i częściowo na Dolnym Śląsku termometry pokażą 32 – 33 stopni. Nie wykluczone, że lokalnie temperatura będzie wyższa. Chłodniej będzie na wschód od linii Bydgoszcz – Wrocław. Tam temperatura osiągnie 22 – 24 stopnie Celsjusza. Chłodniej będzie też na Wybrzeżu i w górach. W nocy na zachodzie i południowym zachodzie temperatura może nie spaść poniżej 20 stopni. Oznacza to, że będzie to tzw. noc tropikalna. Najchłodniej będzie na północy, do 14 stopni. Na pozostałym obszarze będzie do 18 stopni.

temperatura sobota 18 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 18 czerwca 2022 r. Model: ECMWF

Temperatura do 35 stopni, potem burze

Niedziela będzie bardzo gorąca. Dopiero wieczorem od północy wkroczy front atmosferyczny, a wraz z nim możliwe silne burze. W zdecydowanej większości kraju panować będzie bezchmurna, upalna aura. W nocy opady i burze możliwe będą na północy, a potem na zachodzie kraju. Z biegiem czasu układy wędrować będą na południowy wschód. Lokalnie mogą być gwałtowne.

zachmurzenie i opady w niedzielę 19 czerwca
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 19 czerwca 2022 r. Model: ECMWF

Na Ziemi Lubuskiej, Kujawach i Wielkopolsce temperatura może przekroczyć 34 – 35 stopni. Część modeli dopuszcza także temperaturę powyżej 36 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju będzie 28 – 32 stopni. Chłodniej jedynie na Wybrzeżu i tradycyjnie w górach. W nocy wędrujący na południowy wschód front przyniesie ulgę. Na północy termometry pokażą 12 – 14 stopni, nieco cieplej będzie na zachodzie, a w centrum i na południowym wschodzie do 22 – 23 stopni.

temperatura niedziela 19 czerwca upał
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 19 czerwca 2022 r. Model: ECMWF

Z uwagi na duże obciążenie dla organizmu apelujemy o nawadnianie się i w miarę możliwości o pozostawanie w domach.

Sytuacji burzowej przygląda się Sieć Obserwatorów Burz, która w sobotę wyda odpowiednią prognozę.

upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group