Czwarty stopień zagrożenia lawinowego

Po wczorajszej lawinie pod Małym Kościelcem, w Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięta jest część szlaków. Intensywne opady śniegu w górach zmusiły część turystów do zmiany planów. W Dolinie Pięciu Stawów kilkanaście osób musi czekać w tamtejszym schronisku na poprawę pogody.

Utrzymujące się w Karpatach silne opady śniegu, oraz miejscami silny wiatr spowodowały znaczne pogorszenie warunków, zwłaszcza w Tatrach. Od czwartkowego wieczora (2.02) powyżej poziomu 1600 metrów obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień ostrzeżenia lawinowego. Poniżej tej wysokości nadal utrzymany jest trzeci stopień. Alerty ważne są do dzisiejszego wieczora, jednak najpewniej zostaną przedłużone.

Tatry: czwarty stopień zagrożenia lawinowego

W czwartek (2.02) wieczorem TOPR podniósł stopień zagrożenia lawinowego powyżej poziomu 1600 metrów z trzeciego na czwarty. Jest to związane z silnym wiatrem i zawiejami, a także z intensywnymi opadami śniegu w górach. Najwyższe partie Tatr są pokryte wysoce niestabilnym śniegiem, który może się samorzutnie obsuwać. Stwarza to poważne zagrożenie lawinowe praktycznie w całym obszarze ponad granicą lasu.

Jak czytamy w komunikacie, pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Warunki zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.

Mechanizm powstawania lawin, oraz wyjaśnienie stopni zagrożenia lawinowego. Źródło: PAP

TOPR wydał już prognozę na sobotę (4.02), która zakłada podtrzymanie czwartego stopnia. Lawiny to jedno z największych zagrożeń zimowych. Powstają jako wynik wielu czynników: nagromadzenia się mas śniegu i rodzaju podłoża, na którym leży, temperatury przy której padał śnieg i jej zmian, wiatru, ukształtowania terenu, przebiegu zmian pogody, dodatkowych sił działających na pokrywę śnieżną (np. obecności człowieka) i wielu innych. Dodatkowo w górach wieje silny wiatr, powodujący zawieje i zwiększający szanse samorzutnego powstawania lawin.

Zamknięcie szlaków w Tatrach

W związku z komunikatem tatrzańskich ratowników, zarząd Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknął część szlaków, oraz nartostrad. Na wniosek TOPR, z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień) do odwołania zamknięte są szlaki:

  • Palenica Białczańska – Morskie Oko
  • Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Pięciu Stawów

Na wniosek TOPR, z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień) do odwołania zamknięte są trasy narciarskie (w obu kierunkach):

  • od Doliny Goryczkowej do Doliny Kondratowej – przebiegająca pod Żlebem Marcinowskich
  • od dolnego szlaku przecinającego Padaki do wylotu Dol Świńskiej

W najbliższych dniach prognozowane są obfite opady śniegu z silnym wiatrem, które mogą skutkować kolejnymi wnioskami TOPR o dalsze ograniczenia ruchu turystycznego. W związku z tym należy na bieżąco sprawdzać prognozy pogody, oraz komunikaty TOPR i TPN. Odradzane są wszelkie wędrówki górskie, a jeśli już się na nie zdecydujemy, kluczem jest odpowiednie przygotowanie.

Grafika ilustracyjna: pixabay
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group