Niż Pit II nad Polską - silny wiatr, śnieżyce, utrudnienia komunikacyjneNiż Pit II nad Polską - silny wiatr, śnieżyce, utrudnienia komunikacyjne

Zgodnie z prognozami, niż Pit II przeszedł w piątek nad Polską, przynosząc w pasie od Pomorza po Karpaty śnieg, a na zachodzie przelotne opady i silny wiatr. Na drogach nadal panują trudne warunki, część samolotów była opóźniona bądź przekierowana, miejscami w dalszym ciągu brakuje prądu. W Tatrach podniesiono stopień zagrożenia lawinowego. Jeszcze dziś możliwe będą opady śniegu, jednak sytuacja będzie znacznie spokojniejsza.

Piątek w Polsce okazał się, zgodnie z prognozami, dynamiczny. W znacznej części kraju dał się we znaki niż Pit II, który przeszedł z północy na południe, przynosząc śnieżyce i zawieje, silny wiatr, oblodzenie oraz burze. Jego fronty atmosferyczne były przyczyną licznych utrudnień na drogach, kolei czy lotniskach. Szczególnie mocno uderzenie śnieżycy odczuły Trójmiasto, Łódź i Warszawa, ale w praktycznie całym pasie od Pomorza Środkowego i Gdańskiego, przez Kujawy, Ziemię Łódzką, Mazowsze, Kielecczyznę, po Małopolskę, Górny Śląsk i Karpaty występowały silne opady śniegu. Sytuację pogarszały zawieje, które nanosiły śnieg na świeżo oczyszczone drogi, czy pasy startowe.

Niż Pit II nad Polską – śnieżyce, wichura i burze

Wczorajszy dzień był trudny w wielu miejscach naszego kraju. Silny wiatr, śnieżyce czy burze śnieżne skutecznie paraliżowały ruch kołowy, kolejowy a nawet lotniczy w Polsce. W Gdańsku ze względu na silny wiatr i śnieżycę czasowo zawieszone były operacje lotnicze. Problemy wystąpiły także na lotniskach w Poznaniu, Warszawie, Modlinie, Katowicach i Krakowie. W Ciścu w województwie śląskim drzewo spadło na dom, w wyniku czego śmierć poniosła mieszkająca tam kobieta.

wyładowania piątek 3 lutego
Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane w Polsce. Źródło: blitzortung.org

Służby w dalszym ciągu pracują nad usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr czy intensywne opady śniegu.

Sobota – dalsze opady

Oddalający się niż Pit II niesie za sobą chłodną i zasobną w wilgoć masę powietrza polarnomorskiego. Przechodząc nad chłodnym, ale nie zamarzniętym Bałtykiem, przesyca się ono parą wodną. Cieplejsze powietrze nad powierzchnią wody unosi się, a niewielka niestabilność troposfery wspomaga ten pionowy ruch. W efekcie powstają wypiętrzone chmury Cumulus i Cumulonimbus, niosące kolejne, przelotne opady śniegu. Lokalnie mogą występować śnieżyce, jednak będą one krótkotrwałe, nie wykluczone także, że zagrzmi. Przelotny śnieg możliwy będzie w niemal całym kraju.

prognozowane opady śniegu sobota 4 luty
Prognozowana odbiciowość maksymalna chmur konwekcyjnych(opadowych) nad Polską. Model: SWISS HD 4X4

Na południu kraju z kolei nadal będą występować ciągłe, miejscami silne opady śniegu. Szczególnie dadzą się we znaki w Karpatach, gdzie już teraz obowiązują trzeci i czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Pojawiają się też informacje o kolejnych opóźnieniach i awariach na kolei. Pociąg z Zakopanego zatrzymał się w polu w okolicach Białego Dunajca z powodu awarii prądu. Ewakuowanych zostało 10 osób. Jak informuje TPN (Tatrzański Park Narodowy), cały obszar Tatr zamknięty jest dla ruchu turystycznego.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group