Ciepło, coraz cieplej. Kiedy pojawi się upał?Ciepło, coraz cieplej. Kiedy pojawi się upał?

Wiosna w naszym kraju była chłodna, jednak wraz z napływem ciepła pytacie, kiedy pojawi się upał. Zerkając w modele numeryczne możemy zdradzić, że w ciągu następnych dni czekają nas bardzo ciepłe, miejscami wręcz gorące dni. Kiedy więc spodziewać się pierwszych dni z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza?

Lato coraz śmielej zagląda do naszego kraju. Wyższe niż ostatnimi czasy temperatury przyczyniają się jednak do obniżenia poziomu wód gruntowych, oraz wysychania ziemi. Choć zima i wiosna były dość wilgotne, to niestety tylko na jakiś czas poprawiły niedobory wody, z którymi Polska zmaga się od lat. Widoczny w prognozach upał może jeszcze bardziej skomplikować sytuację hydrologiczną. Wzrasta też zagrożenie pożarowe w lasach.

Cieplejsza druga połowa czerwca

Z dnia na dzień w Polsce zrobiło się znacznie cieplej. W wyliczeniach modeli numerycznych pojawiają się także pierwsze zapowiedzi nadchodzącego upału. Już teraz lokalnie termometry pokazują wartości oscylujące w okolicach 27- 28 stopni Celsjusza. Modele pogodowe dość zgodnie sugerują krótką falę upału z temperaturami przekraczającymi 30 stopni w okolicach 17 – 18 czerwca, które zakończy przejście frontu z burzami. Patrząc dalej, upał przeplatać się będzie z chłodniejszymi okresami, gdzie temperatura może spaść nawet do 20 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna 17 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna 17 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Wraz z wysokimi temperaturami wzrośnie ryzyko pojawienia się gwałtownych burz. Te z kolei przyniosą intensywne opady deszczu, grad czy silny wiatr. Niestety, część z nich może wyrządzić kolejne szkody w mieniu, wyrywać i łamać drzewa czy niszczyć uprawy. Istnieje jednak spora szansa, że czerwiec będzie miesiącem z mniejszą ilością opadów, a więc burze nie będą aż tak częste, a najgwałtowniejsze z nich występować będą rzadziej.

Prognozowana suma opadów deszczu do 17 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana suma opadów deszczu do 18 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady konwekcyjne 17 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady konwekcyjne 17 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

 

Jakie będą kolejne dni ?

Przełom czerwca i lipca także zapowiada się bardzo ciepło, a miejscami wręcz upalnie. Jest to jednak termin dość odległy i wyliczenia najpewniej ulegną zmianie. Nie mniej jednak, z obecnie dostępnych danych wynika, że lipiec także może być nieco powyżej średniej wieloletniej temperatury powietrza lub w normie. Oznacza to, że czeka nas stosunkowo ciepły miesiąc z falami upału i kolejnymi zjawiskami konwekcyjnymi.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group