jaka pogoda na majówkę 2022Przelotne opady i chmury ale cieplej. Prognoza pogody na Majówkę 2022

Zbliżamy się do długiego weekendu majowego, a my przygotowaliśmy prognozę pogody na Majówkę 2022. Miejscami spodziewamy się przelotnych opadów, a temperatura będzie wyższa niż przed rokiem. W wielu miejscach zza chmur wyglądać będzie słońce, więc jeśli planujecie wyjazdy bądź aktywność na świeżym powietrzu, koniecznie sprawdźcie naszą prognozę.

Wciąż pamiętając zeszłoroczną mokrą i stosunkowo chłodną Majówkę, dziś możemy powiedzieć, że tegoroczna będzie spokojniejsza. Niestety, temperatura nie przekroczy 20 stopni, ale na znacznym obszarze Polski będzie to powyżej 14-15 stopni Celsjusza.

Dość ciepło z lokalnymi opadami w niedzielę

Zwyczajowo pierwszy dzień Majówki, przypadający na 1 maja, przyniesie nam nienajgorszą pogodę. W Wielkopolsce, częściowo na Ziemi Lubuskiej, na Kujawach i na Pomorzu, a także w Tatrach mogą się pojawiać przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze możliwe będą przejaśnienia, a zza chmur wyglądać będzie słońce. Dzień będzie spokojny, bez silnych porywów wiatru, a nocą pojawiające się do tej pory opady, zanikną.

zachmurzenie opady 1 maja 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady 1 maja 2022 r. Model: GFS

1 maja temperatura będzie dość wyrównana. Termometry pokażą do 15-16 stopni w prawie całym kraju. Chłodniej, bo do 12-13 stopni spodziewamy się na Wybrzeżu i w górach. Do 13 kresek powyżej zera pokażą także termometry na krańcach wschodnich i północno- wschodnich naszego kraju. Nocą na termometrach zobaczymy do 11 stopni Celsjusza w centrum i na zachodzie, za to na północy i na ścianie wschodniej będzie nieznacznie chłodniej – do 8-9 stopni Celsjusza. Na północnym – zachodzie i północnym – wschodzie mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. Warto zabezpieczyć wrażliwe rośliny przed zimnem.

temperatura 1 maja 2022
Prognozowana temperatura maksymalna 1 maja 2022. Model: GFS

Nieco więcej opadów w centrum w poniedziałek

Drugi dzień Majówki 2022 będzie podobny, choć przelotnych opadów spodziewamy się na nieco większym obszarze. Padać może na Mazowszu, na Mazurach, częściowo na Podlasiu, na Ziemi Łódzkiej i na Dolnym Śląsku. Choć opady będą miały charakter przelotny o słabym natężeniu, warto wziąć prognozowane warunki pod uwagę przy planowaniu aktywności na świeżym powietrzu i górskich wędrówek. Podobnie jak w niedzielę, pojawią się przejaśnienia. Noc bez opadów, ze sporą ilością przejaśnień.

zachmurzenie i opady 2 maja
Prognozowane zachmurzenie i opady 2 maja 2022 r. Model: GFS

Poniedziałek będzie dość ciepły w całym kraju. Poza wybrzeżem i obszarami górskimi, gdzie termometry pokażą 12-14 stopni, w kraju zobaczymy do 16 stopni Celsjusza. Lokalnie temperatura może być nieznacznie wyższa. W nocy najchłodniej będzie na Pomorzu oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie termometry pokażą do 8-9 stopni. Na pozostałym obszarze Polski zobaczymy 10-12 stopni Celsjusza.

temperatura 2 maja 2022
Prognozowana temperatura maksymalna 2 maja 2022. Model: GFS

Więcej chmur i chłodniej na północy we wtorek

Ostatni dzień Majówki 2022 upłynie pod znakiem nieco chłodniejszej masy powietrza i większej ilości chmur, co szczególnie odczuwalne będzie w północnej części Polski. Przelotne opady mogą występować w linii od Turoszowa przez Łódź po Białystok oraz dodatkowo na Podkarpaciu. Część modeli zakłada, że może zagrzmieć i jeśli prognozy się utrzymają, Sieć Obserwatorów Burz wyda stosowną prognozę. Poza wspomnianymi wcześniej lokalizacjami, za dnia bez deszczu, choć nocą niewielkie opady mogą występować na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

zachmurzenie i opady 2 maja 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady 3 maja 2022 r. Model: GFS

Jak wspominamy wyżej, chłodniej będzie w północnej części kraju, gdzie termometry pokażą 11-14 stopni, a na Ziemi Lubuskiej do 15 stopni Celsjusza. Lepiej sytuacja wyglądać będzie na południe od prognozowanych opadów, bo nadal będzie tam dość ciepło – do 16-17 stopni . Chłodniej tradycyjnie w górach: w Tatrach i w Sudetach do 10, a w Bieszczadach do 14 stopni. W nocy poza północą, gdzie termometry pokażą do 6 stopni, zobaczymy 10-12 kresek powyżej zera.

temperatura 3 maja 2022
Prognozowana temperatura maksymalna 3 maja 2022. Model: GFS

Prognozowana sytuacja może ulec jeszcze nieznacznym korektom. Jeśli zakres zmian będzie znaczący, poinformujemy o tym na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group