Chiny wystrzeliły kolejne rakiety Długi MarszChiny wystrzeliły kolejne rakiety Długi Marsz

Jak donoszą media państwowe, Chiny rozpoczęły w ostatnim czasie trzy kolejne misje kosmiczne. Realizowane są przy pomocy rakiet Długi Marsz (Long March). Podczas jednej z misji wykorzystano nową konfigurację – Długi Marsz 6A, która wyposażona jest w odłączane dopalacze na paliwo stałe. Misje mają na celu zobrazowanie Ziemi, a także kalibrację modeli przewidywania orbity.

Chiny nie ustają w swojej próbie eksploracji kosmosu. Prężnie rozwijana jest nowa, Chińska stacja kosmiczna, na której już teraz przebywają tajkonauci, prowadząc badania naukowe. Stale rozwijane są nowe rakiety, a czasem kopiowane rozwiązania znane na zachodzie.

Długi Marsz 6A

Nowa wersja chińskiej rodziny rakiet Długi Marsz 6A, została wystrzelona po raz pierwszy 29 marca z dwoma satelitami (Tiankun-2 oraz Pujiang-2) na pokładzie. Długi Marsz 6A to pierwsza chińska rakieta orbitalna wyposażona w dopalacze rakietowe (booster), których używa się w konstrukcjach zachodnich czy japońskich. Nowy wariant rakiety jest przeznaczony do wynoszenia w przestrzeń ładunków o masie do 4 ton na orbitę polarną, synchroniczną ze słońcem, czyli na wysokości 700 kilometrów.

Pierwszy Długi Marsz 6A wystartował o godzinie 9:50 GMT (czasu uniwersalnego, 17:29 czasu pekińskiego) 29 marca z kosmodromu Taiyuan, znajdującej się w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Rakieta o wysokości 50 metrów skierowała się na południe, aby umieścić swoje dwa ładunki na orbicie polarnej. Amerykańskie wojskowe dane wskazują, że ładunek pod postacią dwóch satelitów został umieszczony na orbicie około 600 kilometrów nad Ziemią, z nachyleniem 97,8 stopnia do równika.

Długi Marsz 6A to zmodyfikowana wersja chińskiej rakiety Długi Marsz 6, która operuje bez dopalaczy. Wyróżnia ją także wydłużona konstrukcją pierwszego stopnia, z drugim silnikiem głównym YF-100 napędzanym naftą. Dzięki czterem dopalaczom i dwóm głównym silnikom nowa rakieta generuje ponad 1,6 miliona funtów ciągu podczas startu. Podstawowa konfiguracja rakiety posiada jeden silnik YF-100. Chińscy inżynierowie wprowadzili także szerszy drugi stopień, wydłużając przez to czas pracy silnika YF-115. Większa pojemność paliwa i dodatkowy ciąg daje rakiecie Długi Masz 6A udźwig prawie czterokrotnie większy niż jej podstawowy wariant.

Loty rakiet Długi Marsz 11 i Długi Marsz 4C

Kolejna chińska rakieta, Długi Marsz 11, wystartowała 30 marca i wyniosła trzy małe satelity na orbitę okołoziemską w misji zbadania „atmosferycznego środowiska kosmicznego” i wsparcia „korekty modelu prognozowania orbitalnego”. Satelity Tianping 2A, 2B i 2C zostały wystrzelone z kosmodromu Jiuquan o godzinie 02:29 GMT (czasu uniwersalnego, 10:29 czasu pekińskiego). CASC poinformował, że czterostopniowa rakieta dostarczyła ładunek na planowaną orbitę po wystrzeleniu.

Start rakiety Długi Marsz 11
Start rakiety Długi Marsz 11. Źródło: CASC

Kolejna chińska rakieta, trzystopniowy Długi Marsz 4C wystartowała 6 kwietnia z satelitą obrazowania radarowego, aby dołączyć do chińskiej floty satelitów monitorujących środowisko. Satelita Gaofen 3-03 została wystrzelona z kompleksu Jiuquan na pustyni Gobi o 7:47 czasu pekińskiego. Ładunek został umieszczony na orbicie na wysokości około 740 kilometrów i nachyleniu 98,4 stopnia. Satelita dołącza do dwóch podobnych pojazdów z konstelacji Gaofen klasy 3, wystrzelonych przez Chiny w 2016 roku i w listopadzie ubiegłego roku. Cywilny satelita Gaofen 3-03 będzie rejestrował obrazy Ziemi w wysokiej rozdzielczości w każdych warunkach pogodowych. Wyposażony w radar z syntetyczną aperturą pasma C satelita waży prawie 3 tony i powinien pomóc chińskim władzom lepiej reagować na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi i powodzie.

Start rakiety Długi Marsz 4C
Start rakiety Długi Marsz 4C. Źródło: CASC
Grafika ilustracyjna: CASC
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group