pogoda wielkanoc 2022Prognoza pogody na Wielkanoc 2022

Wkraczamy w okres Wielkiego Tygodnia. Po krótkim, czwartkowym ociepleniu, podobnie jak przed rokiem, nadejdzie ochłodzenie i opady, a miejscami może też zagrzmieć. O ile w Wielki Czwartek termometry pokazywać będą do 20 – 21 stopni, tak w Wielkanoc będzie to maksymalnie 10 – 11 stopni Celsjusza. Jakie będą koleje dni ? Co nas czeka w Wielkanoc i w Lany Poniedziałek? Gdzie będzie najcieplej? Szczegóły znajdziecie w naszej specjalnej prognozie na nadchodzące święta.

Pogoda wielokrotnie potrafi nas zaskakiwać swoim obliczem. Wszyscy zgodnie oczekiwali bezchmurnych, słonecznych i ciepłych świąt. Prognoza na Wielkanoc nie pozostawia jednak większych złudzeń. Pojawią się chwile ze słońcem, jednak temperatury będą dalekie od oczekiwanych wartości. Wielkanoc 2022 wydaje się być kolejną, stosunkowo chłodną, w ostatnich latach.

Ze względu na okres świąteczny, prognoza na Wielkanoc zastępuje prognozę weekendową.

Ciepło w Wielki Czwartek

W czwartek pogoda będzie dość dynamiczna. Od rana w niemal całym kraju obecne będzie zachmurzenie. Z północnego zachodu na południowy wschód wędrować będzie front atmosferyczny, powiązany z niżem znad północy Europy. Po południu wspomniany front zaznaczy się na północy Polski, przynosząc opady deszczu, punktowo intensywne. W kolejnych godzinach będzie on wędrować dalej w głąb kraju. Nie wykluczone, że także zagrzmi. Zaraz za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza. W nocy intensywne opady możliwe będą na Górnym Śląsku, w Małopolsce, a także częściowo na Ziemi Łódzkiej. Może także padać na Dolnym Śląsku.

pogoda wielki czwartek
Prognozowane zachmurzenie i opady w Wielki Czwartek, 14 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach do 20 stopni Celsjusza. Taką temperaturę zobaczą mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, a także Dolnego Śląska, czy części Ziemi Łódzkiej. Na północy nieco chłodniej, do 16-18 stopni. Najchłodniej będzie na wschodzie, od 14 do 16 stopni Celsjusza, a także w górach. Spadek temperatury obserwowany będzie w momencie przechodzenia frontu atmosferycznego z opadami. W nocy na termometrach zobaczymy na ogół 8-10 stopni. Chłodniej będzie na południu, szczególnie w rejonach górskich. Tam także możliwe będą przymrozki, a w górach słaby mróz.

temperatura wielki czwartek
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielki Czwartek, 14 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Wędrówka frontu i możliwe burze w Wielki Piątek

W Wielki Piątek pogoda będzie także dynamiczna i kapryśna. W centrum i na południu nadal zaznaczać się będzie wędrujący front atmosferyczny. Towarzyszyć mu będą opady, lokalnie intensywne. Możliwe także, że pojawią się kolejne wiosenne burze. Będą one miejscami generować sporą ilość wyładowań atmosferycznych, a także mogą mieć w kilku przypadkach gwałtowny przebieg. Padać będzie także na północy i na zachodzie, jednak tam więcej przejaśnień. Wieczorem opad dotrą na południowy wschód Polski i powinny osłabnąć. Nocą padać będzie głównie na zachód od linii Katowice- Łódź – Warszawa- Białystok. W górach nie wykluczone opady świeżego śniegu.

pogoda wielki piątek
Prognozowane zachmurzenie i opady w Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą 6-8 stopni na północy i północnym- zachodzie, 10-14 w centrum, na wschodzie i południowym- wschodzie. W górach na ogół termometry pokażą powyżej 10 stopni Celsjusza. Po przejściu frontu atmosferycznego temperatura będzie spadać. W nocy około 2 stopnie pokażą termometry w woj. zachodniopomorskim, na północy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, a także na Kujawach. 4-6 stopni zobaczą mieszkańcy Polski Centralnej. Do 8 kresek powyżej zera będzie na południowym- wschodzie kraju. W górach od 2 do 4 stopni Celsjusza.

temperatura wielki piątek
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Więcej przejaśnień i lokalne opady w Wielką Sobotę

W Wielką Sobotę pogoda nieco się poprawi. Na spore przejaśnienia mogą liczyć mieszkańcy północy, północnego zachodu i zachodu Polski. Nie wykluczone także, że słońce pojawi się w centrum, a w późniejszych godzinach także na południu. Najwięcej chmur obecnych będzie na wschodzie kraju. Tam także mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, śniegu czy krupy śnieżnej. Także w nocy spodziewamy się opadów na wschodzie kraju, choć te nie powinny być zbyt intensywne. Na zachodzie i na północy obserwować będziemy liczne przejaśnienia.

pogoda wielka sobota
Prognozowane zachmurzenie i opady w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą do 10-11 stopni na zachodzie, około 8 na północny, w centrum i na północnym wschodzie, a na południu od 2 do 6 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w kotlinach górskich i w górach. W Tatrach i Sudetach możliwe przymrozki. W Bieszczadach temperatura wyniesie 2-3 stopnie powyżej zera. W nocy najcieplej będzie na wybrzeżu, do 4 stopni, na wschodzie termometry pokażą do 2 kresek na plusie, w Bieszczadach do -2 a w Centrum, na Pomorzu Gdańskim i na zachodzie możliwy będzie lekki mróz. Najchłodniej będzie na południowym zachodzie i w Tatrach, do -4 stopni Celsjusza.

temperatura wielka sobota
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Wielkanoc 2022 – opady i chmury, na zachodzie słońce

Tegoroczna Wielkanoc daleka będzie od tej oczekiwanej, tradycyjnej – słonecznej i ciepłej. Ładnej pogody mogą się spodziewać mieszkańcy północy, zachodu i południowego zachodu Polski. Im dalej na wschód, tym więcej chmur. Na wschód od Łodzi możliwe będą opady mieszane, a w Małopolsce czy w Bieszczadach także sam śnieg. Padać będzie mogło niemal przez cały dzień, choć nie powinny to być opady intensywne. W nocy kolejna porcja opadów – deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami i samego śniegu spodziewamy się w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Ziemię Łódzką i Mazowsze. Wzrastać będzie także zachmurzenie.

pogoda wielkanoc 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w Wielkanoc, 17 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Wielkanoc ma szansę być nieco cieplejsza niż pierwotnie zakładały to prognozy. Na zachodzie termometry pokażą do 12 – 13 stopni, a lokalnie może być nieco więcej, dzięki brakowi zachmurzenia. Na Pomorzu Gdańskim termometry pokażą od 4 do 8 stopni, na Podlasiu i Lubelszczyźnie od 4 do 6 stopni. Na Kielecczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu z kolei będą to zaledwie 2 stopnie powyżej zera. Na Górnym Śląsku spodziewamy się wartości od 4 – 6 stopni Celsjusza. W górach możliwy mróz, a w obszarach górskich lokalne przymrozki. Nocą mróz pojawi się na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie, w górach oraz miejscami w pasie północnym kraju. Na pozostałym obszarze kraju termometry pokażą od 2 do 4 stopni Celsjusza.

temperatura wielkanoc
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielkanoc, 17 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Lany Poniedziałek

Ostatni świąteczny dzień, Poniedziałek Wielkanocny, w południowej części Polski faktycznie będzie “lany”. Opady nie powinny być zbyt obfite, jednak po południu od Ukrainy nasunie się do Polski kolejna strefa umiarkowanych opadów deszczu, a miejscami także i śniegu. Największe szanse na bezchmurne niebo będą mieli mieszkańcy północy i zachodu Polski. Niestety, na pozostałym obszarze dominować będzie zachmurzenie. W nocy padać będzie na południowym wschodzie kraju.

pogoda lany poniedziałek
Prognozowane zachmurzenie i opady w Lany Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Ponownie najcieplejszym miejscem będzie zachód. Dołączy do niego także i północ, gdzie lokalnie termometry pokażą do 12 stopni Celsjusza. Chłodno będzie na Pomorzu Gdańskim, do 4 stopni. Im dalej na południowy wschód, tym będzie chłodniej. Poza obszarami górskimi, gdzie termometry pokażą 2 – 4 stopnie Celsjusza, będzie do 8 stopni ciepła. W nocy od 0 do 2 stopni pokażą termometry na północy i na zachodzie, na południu możliwy będzie lekki mróz. Centrum i wschód to już wartości od 4 do 6 stopni Celsjusza.

temperatura lany poniedziałek
Prognozowana temperatura maksymalna w Lany Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Wszystkim czytelnikom i sympatykom życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych ! 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group