gdzie jest burza

Nad Polską przechodzą silne burze. Miejscami możliwe są podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Sprawdź, gdzie jest burza!

Nad Polską ponownie pojawiły się gwałtowne burze. Silne opady i wyładowania występują głównie w województwie łódzkim, gdzie prawdopodobnie zaczyna się tworzyć układ wielokomórkowy. Sytuacja robi się groźna, choć aktualnie jest nieco spokojniej niż wskazywały na to prognozy. W terenie działają cztery ekipy pościgowe Sieci Obserwatorów Burz. Trwa także pogodowa relacja live na ich stronie.

Gdzie jest burza?

W takie dni jak dziś warto zaopatrzyć się w narzędzia, które pozwolą nam ocenić zagrożenie. Nie trzeba jednak wymyślnych technologii, takich jak radary meteorologiczne, czy stacje pogody. Na szczęście skuteczne centrum monitorowania pogody możemy mieć we własnym telefonie. Wiele aplikacji powie nam gdzie jest burza.

Jedną z nich jest Monitor Burz – aplikacja rozwijana przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu burzy. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Mapa burzowa ze strony obserwatorzy.info

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Pozostań bezpiecznym!

Burze często udowadniają, że nie da się ich w 100% przewidzieć. Prognoza burzowa to jedynie ocena tego co i gdzie może się zdarzyć. Najważniejsza jest ocena zagrożenia na bieżąco. Dzięki tzw. nowcastingowi, czyli prognozowaniu w czasie rzeczywistym i w oparciu o dane pomiarowe, a nie szacunki numeryczne, ostrzeżenia są dokładniejsze, dla mniejszego obszaru i lepiej doszacowane. Z tego też powodu aplikacje, czy strony korzystające z aktualnych danych są najdokładniejsze.

Monitor Burz - sprawdź gdzie jest burza
Aplikacja Monitor Burz

Jeśli dodamy do tego tekstową relację live i grono doświadczonych synoptyków, pojawia się narzędzie pozwalające na pozostanie bezpiecznym nawet w najgroźniejsze burzowo dni. To właśnie oferuje Sieć Obserwatorów Burz!

Zdjęcie ilustracyjne: Paweł Błaszkowski/Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group