zagrożenie burzowe

Gwałtowne nawałnice, jakie mają dziś przejść przez nasz kraj mogą być najsilniejsze w ostatnich latach! Sieć Obserwatorów Burz wydała właśnie najwyższy, ekstremalny stopień zagrożenia. Również europejskie grupy meteorologiczne przewidują w Polsce wysokie zagrożenie burzowe!

Warunki pogodowe prognozowane na dzisiejsze popołudnie i wieczór są wręcz katastrofalne. Wiodące, europejskie i globalne modele pogodowe przewidują serię niszczycielskich burz. Po nocnych i porannych błyskach w większej części kraju czeka nas chwila wytchnienia. Popołudniu pojawią się nawałnice, mogące miejscami nieść niszczące porywy wiatru, nawalny deszcz, a nawet trąby powietrzne! Sieć Obserwatorów Burz przewiduje ekstremalne zagrożenie burzowe. Europejskie grupy prognostyczne, takie jak SWE, czy Estofex również wydają najwyższe stopnie ostrzeżenia. RCB ma rozesłać alerty przed burzami. Także IMGW przewiduje najwyższy stopień zagrożenia.

Najwyższe zagrożenie burzowe w Polsce!

Po raz pierwszy w tym roku Sieć Obserwatorów Burz wydała najwyższe, ekstremalne zagrożenie burzowe w prognozie. Nie planowana jest jednak dyskusja mezoskalowa z powodu niepewności prognoz. Jeżeli będzie taka konieczność, analiza będzie wydana. Sieć dopuszcza możliwość aktualizacji prognozy burzowej – głównie dotyczy to obszaru zagrożenia, bądź podwyższenia jednego z obszarów o jeden stopień.

Gwałtowną pogodę przewidują także inne organizacje meteorologiczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci, również najwyższy stopień zagrożenia burzowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło rozsyłanie alertów SMS do mieszkańców województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Również europejskie organizacje meteorologiczne ostrzegają przed możliwymi nawałnicami w Polsce. Estofex przewiduje najwyższe zagrożenie burzowe w obszarze od środkowej Opolszczyzny i rejonu Katowic po Białystok. Z kolei Severe Weather Europe prognozuje zagrożenie ekstremalne na południu województw śląskiego i opolskiego.

Sytuacja pogodowa może być dziś wyjątkowo groźna. Dlatego apelujemy o dostosowanie się do ostrzeżeń i zabezpieczenie majątku. Samochody przeparkujcie spod drzew, linii energetycznych, czy bannerów reklamowych. Uprzątnijcie ogrody i balkony – nawet lekkie przedmioty porwane przez wiatr mogą stać się niszczycielskimi pociskami! Zamknijcie okna i drzwi przed nadejściem burzy. Naładujcie telefony i miejcie w pobliżu latarkę z kompletem baterii. Mogą być przydatne przy przerwach w dostawie prądu. Najważniejsze jednak to pozostać w budynku, lub zjechać na stację benzynową, lub parking, jeśli burza zastanie was w trasie.

Położenie burz i opadów, oraz pogodową relację live można śledzić na stronie Sieci Obserwatorów Burz, oraz w ich autorskiej aplikacji – Monitorze Burz!

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group