burza tropikalna Nangka

Przynajmniej 40 osób nie żyje a dziesiątki są zaginione po serii powodzi błyskawicznych, jakie nawiedziły Wietnam i Kambodżę. Rejon, w który właśnie uderzyła burza tropikalna Nangka, od początku miesiąca zmaga się z ulewami i powodziami.

Nangka jest obecnie (stan na 21:00 czasu polskiego, 13.10) nad północno-zachodnimi brzegami wyspy Hajnan, należącej do Chin. Układ oddziałuje jednak na cały Półwysep Indochiński. W rejonie pada jednak intensywnie od początku października. W Kambodży i Wietnamie intensywne opady spowodowały śmierć co najmniej 40 osób. Wiele jest zaginionych, w tym ratowników, którzy ruszyli na pomoc poszkodowanym. Ulewy związane z burzą Nangka tylko pogorszą sytuację. Według synoptyków do nocy z piątku na sobotę czasu miejscowego (popołudnie, 16.10 czasu polskiego) ma miejscami spaść nawet 400 mm wody. Już teraz intensywnie pada na południowym wschodzie Chin, oraz nad wyspą Hajnan.

Burza tropikalna Nangka szaleje

Układ generuje aktualnie (stan na 17:00 czasu polskiego) porywy do 120 km/h przy wietrze ciągłym o sile 85 km/h (średnia z 10 minut). Ciśnienie w centrum wynosi 992 hPa. Nangka przemieszcza się na zachód-północny zachód z prędkością 22 km/h. Związane z układem opady deszczu powodują zalania głównie na południowym wschodzie Chin, między innymi w rejonie Hong Kongu, oraz na wyspie Hajnan, gdzie aktualnie położone jest centrum burzy.

Burza niesie silny sztorm i kolejną porcję intensywnych opadów nad północny i centralny Wietnam, oraz część Laosu i Kambodży. To właśnie opady stanowią największe zagrożenie – są długotrwałe i intensywne. Towarzyszą im gwałtowne burze, lawiny błotne i powodzie błyskawiczne. W górzystym terenie Półwyspu Indochińskiego wszelkie akcje ratunkowe są mocno utrudnione, a powodzie nagłe i dotkliwe.

Powodzie w Wietnamie pozbawiły życia przynajmniej 28 osób i zależnie od źródeł od 11 do 14 w Kambodży. Zniszczonych zostało około 155 tys. domów, z czego 130 tys. w samym Wietnamie. Nie ma oficjalnych informacji o zaginionych, jednak lokalne władze mówią o “dziesiątkach poszukiwanych”. Z potwierdzonych informacji wynika, że zaginęło przynajmniej 30 osób. Wśród osób zaginionych są między innymi ratownicy, których zastały kolejne powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Teraz region północnego Wietnamu i Laosu szykują się na przynajmniej dwie doby nawalnego deszczu. Na wybrzeżu dodatkowo pojawi się silny wiatr, który maksymalnie osiągnie do 90 km/h. Układ najpewniej nie dotrze do lądu – zaniknie nad wodami Zatoki Tonkin.

Warta uwagi jest również depresja tropikalna Ofel. W ciągu najbliższych 36 godzin dotrze do centralnej części wschodnich Filipin. Wiatr związany z układem osiąga ponad 60 km/h. Porywy wynoszą około 80 km/h. Filipińska Administracja Atmosfery, Geofizyki i Astronomii (PAGASA) wydała ostrzeżenia dla środkowych regionów kraju. Jednocześnie informuje, że groźna pogoda utrzyma się do czwartku.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group