Niż GISELA. Na rzekach stany alarmoweNiż GISELA. Na rzekach stany alarmowe

Niż GISELA, który znajduje się obecnie nad Polską przynosi intensywne opady deszczu, oraz na południu mokrego, ciężkiego śniegu. Sytuacja zaczyna być groźna, gdyż przybywa stanów alarmowych na rzekach, jednak nie powinno dojść do wystąpienia powodzi. Miejscami występują lokalne zalania i podtopienia.

Dane z wodowskazów, jakie udostępnia IMGW (Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej) wskazują na przekroczenie stanów alarmowych w kilkunastu miejscach.
Ma to miejsce na rzekach:

Miedzianka
Czarny Potok
Kwisa
Kamienica
Kaczawa
Skora
Nysa Szalona
Strzegomka
Pełcznica
Bystrzyca
Czarna Woda
Piława
Ścinawka
Ślęża
Nysa Kłodzka
Biała Lądecka
Oława
Ścinawa Niemodlińska
Biała Głuchołaska
Prudnik
Osobłoga
Opawa
Prosna
Bierawka
Odra
Brynica
Pszczynka
Wisła
Iłownica
Soła
(dane na godzinę 9.15, 14.10.2020)
Wspominany niż GISELA w kolejnych godzinach będzie słabł. Opady zaczną zanikać, jednak wysoki stan wody może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas.
Sumę opadów, jaka spadła w ostatnich trzech dniach, doskonale widać na mapie zbiorczej:

Wichura i sztorm

Sytuacja opadowa to nie jedyne, co warte jest uwagi. Na północy kraju mocno wieje, wichura w nocy dotarła także nad Kujawy i Wielkopolskę. W Poznaniu wiatr łamał drzewa, które spadły na samochody. Lotniskowa stacja meteorologiczna na Ławicy zanotowała porywy do 73 km/h, jednak z powodu tzw. efektu tunelowego, między budynkami mogło wiać jeszcze mocniej. Nad ranem silny wiatr skondensował się głównie na wybrzeżu, gdzie porywy sięgają ponad 105 km/h (Ustka). Mocno wieje także w Trójmieście – do godziny 10:30 najmocniej wiało w Porcie Północnym w Gdańsku. Tam porywy sięgnęły ponad 95 km/h.

Wysoki stan wód, związany z cofką notuje się na wszystkich wodowskazach u brzegów Bałtyku i nad Zalewem Wiślanym. Stany alarmowe występują w Świnoujściu, oraz na rzekach i kanałach wschodniej części Żuław Wiślanych. Stany ostrzegawcze występują w ujściu Odry, rzeki Elbląg i na Martwej Wiśle. Tendencja jest rosnąca, przez co nie można wykluczyć miejscowych zalań. Dodatkowo w ciągu najbliższych godzin znacznie wzrośnie stan wód w kanałach portowych nad Bałtykiem, oraz w ujściach rzek do morza.

Gdzie obecnie pada?

Aktualna strefa opadów deszczu nad Polską. Dane na godzinę 10:00, 14.10.2020. Źródło: https://obserwatorzy.info
Aktualna strefa opadów deszczu nad Polską. Dane na godzinę 10:00, 14.10.2020. Źródło: https://obserwatorzy.info

W chwili publikacji tego tekstu, opady notujemy jeszcze zachodzie, południowym- zachodzie i na północy Polski. Pada też w Bieszczadach.

Lokalizację opadów można śledzić w wielu miejscach w sieci. My polecamy stronę Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz – https://obserwartorzy.info i aplikację Monitor Burz, gdzie znajdziecie aktualne dane radarowe wraz ze skalą informującą o intensywności opadu w danym miejscu.

Grafika ilustracyjna: hydro.imgw.pl – Dane Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodne – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane zostały przetworzone
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group