Niż GISELA, który znajduje się obecnie nad Polską przynosi intensywne opady deszczu, oraz na południu mokrego, ciężkiego śniegu. Sytuacja zaczyna być groźna, gdyż przybywa stanów alarmowych na rzekach, jednak nie powinno dojść do wystąpienia powodzi. Miejscami występują lokalne zalania i podtopienia.
Dane z wodowskazów, jakie udostępnia IMGW (Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej) wskazują na przekroczenie stanów alarmowych w kilkunastu miejscach.
Ma to miejsce na rzekach:
Suma opadów za dwie ostatnie doby wg systemu rainGRS.#opady #deszcz #pogoda #QGIS #Python pic.twitter.com/BBAT4o3iT3
— MapyMeteo (@MapyMeteo) October 14, 2020
Wichura i sztorm
Sytuacja opadowa to nie jedyne, co warte jest uwagi. Na północy kraju mocno wieje, wichura w nocy dotarła także nad Kujawy i Wielkopolskę. W Poznaniu wiatr łamał drzewa, które spadły na samochody. Lotniskowa stacja meteorologiczna na Ławicy zanotowała porywy do 73 km/h, jednak z powodu tzw. efektu tunelowego, między budynkami mogło wiać jeszcze mocniej. Nad ranem silny wiatr skondensował się głównie na wybrzeżu, gdzie porywy sięgają ponad 105 km/h (Ustka). Mocno wieje także w Trójmieście – do godziny 10:30 najmocniej wiało w Porcie Północnym w Gdańsku. Tam porywy sięgnęły ponad 95 km/h.
Wysoki stan wód, związany z cofką notuje się na wszystkich wodowskazach u brzegów Bałtyku i nad Zalewem Wiślanym. Stany alarmowe występują w Świnoujściu, oraz na rzekach i kanałach wschodniej części Żuław Wiślanych. Stany ostrzegawcze występują w ujściu Odry, rzeki Elbląg i na Martwej Wiśle. Tendencja jest rosnąca, przez co nie można wykluczyć miejscowych zalań. Dodatkowo w ciągu najbliższych godzin znacznie wzrośnie stan wód w kanałach portowych nad Bałtykiem, oraz w ujściach rzek do morza.
Gdzie obecnie pada?
![Aktualna strefa opadów deszczu nad Polską. Dane na godzinę 10:00, 14.10.2020. Źródło: https://obserwatorzy.info](https://incusmeteo.com/ystewhib/2020/10/opadyyy.png)
W chwili publikacji tego tekstu, opady notujemy jeszcze zachodzie, południowym- zachodzie i na północy Polski. Pada też w Bieszczadach.
Lokalizację opadów można śledzić w wielu miejscach w sieci. My polecamy stronę Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz – https://obserwartorzy.info i aplikację Monitor Burz, gdzie znajdziecie aktualne dane radarowe wraz ze skalą informującą o intensywności opadu w danym miejscu.
Grafika ilustracyjna: hydro.imgw.pl – Dane Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodne – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane zostały przetworzone
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
![pobierz z Google Play](https://play.google.com/intl/en_us/badges/static/images/badges/pl_badge_web_generic.png)