axiom ax-1Axiom Ax-1: turystyczna misja na ISS

Firma Axiom Space wraz ze SpaceX wyślą na orbitę czwórkę turystów – astronautów. Misja Ax-1, która dotrze na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną) będzie pierwszą wspólną dla obu firm, oraz pierwszym, w pełni prywatnym lotem na tą stację. W planach są już jednak kolejne loty turystyczne. Kto tym razem poleci na orbitę?

Turystyka kosmiczna rozwija się w najlepsze. W ostatnim roku najgłośniejszą była misja Inspiration4, którą zrealizowała firma SpaceX. Na orbitę okołoziemską poleciało czworo ludzi z minimalnym przygotowaniem. Nigdy wcześniej nie trenowali i nie uczestniczyli w programach szkoleniowych. Wśród nich była też pierwsza osoba z protezą, oraz po wygranej walce z rakiem.

Kto poleci na ISS?

W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci czteroosobowa załoga astronautów – turystów. Skład misji Ax-1, realizowanej przez firmę Axiom Space tworzą: Michael Lopez-Alegria, Larry Connor, Mark Pathy oraz Eytan Stibbe. Polecą oni na orbitę na pokładzie statku Crew Dragon Endeavour, który zostanie zainstalowany na szczycie rakiety Falcon 9- Block 5. Misja potrwa około 8 dni.

logo ax-1
Logo misji Ax-1

Kiedy startuje misja Ax-1?

Kosmiczni turyści wyruszą w swoją podróż w niedzielę 3 kwietnia 2022 r. Data startu może jeszcze ulec zmianie. Należy brać pod uwagę pogodę, która skutecznie może przeszkodzić w starce. Zdarzają się też inne drobne problemy jak choroba któregoś z członków załogi czy usterki rakiety nośnej. W międzyczasie Axiom Space przygotowuje się już do misji Ax-2, która odbędzie się na początku 2023 roku. Koszt lotu jednego członka załogi to około 55 mln dolarów.

Relacja ze startu dostępna będzie na kanałach należących do SpaceX, a także do NASA, gdzie prezentowany będzie moment dokowania i powitania turystów na pokładzie ISS.

 

Grafika ilustracyjna: NASA / Unsplash
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group