Stało się to, czego wielu się obawiało. Misja Artemis I nie poleci w terminie. W trakcie dwóch prób, które podjęto, ujawniły się kolejne wady konstrukcyjne rakiety. NASA zadecydowała, że ze względów bezpieczeństwa lot zostanie odłożony, a inżynierowie spróbują znaleźć rozwiązanie problemów, uniemożliwiające bezpieczne przeprowadzenie testu. Czy tym razem będzie to do trzech razy sztuka?
To kolejne opóźnienie… w mocno opóźnionym programie Artemis. Choć wszyscy myśleli, że problemy zostały rozwiązane i szumnie zapowiadane przez NASA “We Are Ready” faktycznie oznacza gotowość do lotu, Artemis I zostanie – póki co na ziemi. Ujawniły się dwie usterki, z którymi teraz będą musieli sobie poradzić pracownicy NASA. Agencja nie ma szczęścia do swoich nowych misji. Pierwotnie lot miał się odbyć już w 2018 roku, jednak kolejne problemy powodowały kolejne opóźnienia. Tak dotarliśmy aż do punktu w którym rakieta SLS jest niemal gotowa do swojego pierwszego lotu w kosmos, wraz ze statkiem Orion na szczycie. SLS powróci na ziemię, płonąc w atmosferze i rozbijając się w efekcie, natomiast Orion pozostanie przez jakiś czas na orbicie.
Lot ma na celu test w pełni operacyjnego statku Orion, a także test osłony termicznej statku podczas wchodzenia w atmosferę z prędkością 11 km/s. Będzie to także próba generalna dla samej rakiety nośnej, która w następnej misji ma polecieć z astronautami.
Artemis I nie poleciał. Co było przyczyną?
Pierwsza podjęta próba startu miała miejsce 29 września, o czym pisaliśmy na łamach IncusMeteo. Została ona jednak przełożona, ze względu na problemy z chłodzeniem silnika RS-25. Wadliwy okazał się sam czujnik, jednak była to poważna przesłanka do przerwania testowego lotu i próby rozwiązania problemu.
#Artemis Update: The team continues to troubleshoot, and plans to return with a variety of options early next week. We are standing down on any launch attempts through the current launch period, which ends Tuesday.
See https://t.co/dMVnvEQcfC for more information. pic.twitter.com/cCefwG9FO0
— NASA (@NASA) September 3, 2022
Drugi termin, w minioną sobotę (3 września) również nie okazał się zbyt szczęśliwy dla misji Artemis I i NASA. Tym razem pojawiła się nieszczelność układu paliwowego. Przy 11 % zatankowania wodorem okazało się, że pojawił się spory wyciek z systemu szybkiego rozłączenia, który jednocześnie jest układem opróżniania zbiornika w razie odwołania startu. Pomimo próby spowolnienia tankowania i uszczelnienia układu i to podejście zostało przerwane. Kolejne okno startowe będzie miało miejsce we wtorek, 20 września. Już teraz zakłada się jednak, że bardziej prawdopodobny jest październikowy lot.
The #Artemis I mission to the Moon has been postponed. Teams attempted to fix an issue related to a leak in the hardware transferring fuel into the rocket, but were unsuccessful. Join NASA leaders later today for a news conference. Check for updates: https://t.co/6LVDrA1toy pic.twitter.com/LgXnjCy40u
— NASA (@NASA) September 3, 2022
Powrót na Księżyc
Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.
Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu późnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX i będącej w przygotowaniach rakiety New Glenn firmy Blue Origin. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik w programie Artemis.
Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 ma być bezzałogowy i będzie próbą całego zestawu Orion i SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.
Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!