Artemis I nie poleciał. Co się stało?Artemis I nie poleciał. Co się stało?

Stało się to, czego wielu się obawiało. Misja Artemis I nie poleci w terminie. W trakcie dwóch prób, które podjęto, ujawniły się kolejne wady konstrukcyjne rakiety. NASA zadecydowała, że ze względów bezpieczeństwa lot zostanie odłożony, a inżynierowie spróbują znaleźć rozwiązanie problemów, uniemożliwiające bezpieczne przeprowadzenie testu. Czy tym razem będzie to do trzech razy sztuka?

To kolejne opóźnienie… w mocno opóźnionym programie Artemis. Choć wszyscy myśleli, że problemy zostały rozwiązane i szumnie zapowiadane przez NASA “We Are Ready” faktycznie oznacza gotowość do lotu, Artemis I zostanie – póki co na ziemi. Ujawniły się dwie usterki, z którymi teraz będą musieli sobie poradzić pracownicy NASA. Agencja nie ma szczęścia do swoich nowych misji. Pierwotnie lot miał się odbyć już w 2018 roku, jednak kolejne problemy powodowały kolejne opóźnienia. Tak dotarliśmy aż do punktu w którym rakieta SLS jest niemal gotowa do swojego pierwszego lotu w kosmos, wraz ze statkiem Orion na szczycie. SLS powróci na ziemię, płonąc w atmosferze i rozbijając się w efekcie, natomiast Orion pozostanie przez jakiś czas na orbicie.

Lot ma na celu test w pełni operacyjnego statku Orion, a także test osłony termicznej statku podczas wchodzenia w atmosferę z prędkością 11 km/s. Będzie to także próba generalna dla samej rakiety nośnej, która w następnej misji ma polecieć z astronautami.

logo artemis I
Logo misji Artemis I

Artemis I nie poleciał. Co było przyczyną?

Pierwsza podjęta próba startu miała miejsce 29 września, o czym pisaliśmy na łamach IncusMeteo. Została ona jednak przełożona, ze względu na problemy z chłodzeniem silnika RS-25. Wadliwy okazał się sam czujnik, jednak była to poważna przesłanka do przerwania testowego lotu i próby rozwiązania problemu.

Drugi termin, w minioną sobotę (3 września) również nie okazał się zbyt szczęśliwy dla misji Artemis I i NASA. Tym razem pojawiła się nieszczelność układu paliwowego. Przy 11 % zatankowania wodorem okazało się, że pojawił się spory wyciek z systemu szybkiego rozłączenia, który jednocześnie jest układem opróżniania zbiornika w razie odwołania startu. Pomimo próby spowolnienia tankowania i uszczelnienia układu i to podejście zostało przerwane. Kolejne okno startowe będzie miało miejsce we wtorek, 20 września. Już teraz zakłada się jednak, że bardziej prawdopodobny jest październikowy lot.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

logo program artemis
Logo programu Artemis

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu późnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX i będącej w przygotowaniach rakiety New Glenn firmy Blue Origin. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik w programie Artemis.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 ma być bezzałogowy i będzie próbą całego zestawu Orion i SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group