Atlantyk coraz aktywniejszy. Pojawiły się kolejne cyklony tropikalneAtlantyk coraz aktywniejszy. Pojawiły się kolejne cyklony tropikalne

EARL i DANIELLE to dwa cyklony tropikalne, które pojawiły się w ostatnim czasie na Atlantyku. Zgodnie z ostatnią naszą informacją, Ocean Atlantycki jest coraz aktywniejszy. W najbliższym czasie powstawać będzie więcej głębokich układów niskiego ciśnienia, które mogą przeistoczyć się w burze tropikalne, a nawet w huragany.

Tegoroczny sezon huraganów jest wyjątkowo spokojny. Burza tropikalna EARL to czwarta, nazwana formacja tropikalna w tym roku na Atlantyku i jednocześnie pierwsza, która może osiągnąć status silnego huraganu (kategoria 3 lub powyżej). Z kolei DANIELLE to piąta, nazwana burza tropikalna. Obecnie jest to huragan pierwszej kategorii, który niebawem zacznie tracić na sile. Warto zaznaczyć, że DANIELLE jest pierwszym huraganem tego sezonu. Cyklonem tropikalnym stała się na początku września, po pierwszym od 1997 roku sierpniu bez ani jednej, nowej, nazwanej burzy tropikalnej.

Cyklon tropikalny EARL

EARL jest powstałą z zaburzenia 91L czwartą, nazwaną burzą tropikalną w tym sezonie. Według aktualnych danych, ciśnienie w jego centrum wynosi 998 hPa, a wiatr wieje z prędkością niecałych 85 km/h. W najbliższym czasie będzie się on pogłębiać i stanie się pełnoprawnym huraganem. W okolicach piątku dotrze nad Bermudy. Jak informuje NHC (Narodowe Centrum Huraganów) będzie on “dużym” huraganem, pierwszym w tym sezonie. Jeśli faktycznie uderzy w Bermudy, może wyrządzić sporo szkód.

cyklon tropikalny earl
Prognozowana trasa cyklonu tropikalnego EARL. Źródło: nhc.noaa.gov

A tak prezentuje się EARL na zdjęciu satelitarnym w podczerwieni:

cyklon tropikalny earl
Cyklon tropikalny EARL. Źródło: windy.com

Huragan DANIELLE

DANIELLE, posiadająca status huraganu pierwszej kategorii (w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona) jest piątą nazwaną burzą w trwającym sezonie. Ciśnienie w jej centrum spadło do 975 hPa, a wiatr wieje z prędkością 150 km/h. W najbliższym czasie huragan ten będzie słabnąć – do Europy dotrze już jako burza tropikalna. Nie wykluczone, że przyniesie na Starym Kontynencie (a przynajmniej w jego zachodniej części) porcję potrzebnych opadów deszczu.

huragan danielle
Prognozowana trasa huraganu DANIELLE. Źródło: nhc.noaa.gov

A tak prezentuje się huragan DANIELLE na zdjęciu satelitarnym w podczerwieni:

huragan danielle
Huragan DANIELLE. Źródło: windy.com

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group