Nadchodzą zmiany w pogodzie. Pojawią się burze, silny wiatr i opadyNadchodzą zmiany w pogodzie. Pojawią się burze, silny wiatr i opady

Po spokojnym, ale nadal suchym okresie w Polsce, czekają nas zmiany w pogodzie. Wraz ze zmianą cyrkulacji powrócą burze i silny wiatr. Nie zabraknie także opadów deszczu. Najbliższe dni za sprawą wypełniającego się cyklonu “Peggy” będą dynamiczne. Na chwilę zrobi się też zdecydowanie cieplej. W czwartek termometry pokażą nawet 29 stopni Celsjusza.

Dosłownie na chwilę do Polski powróci letnia aura. Pojawią się burze, którym punktowo towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. Wraz z przemieszczaniem się ku naszemu krajowi wypełniającego się niżu “Peggy”, dotrą też fronty atmosferyczne. Będzie to szansa na nieco więcej opadów deszczu.

Zmiany w pogodzie. Ocieplenie i burze

Zmiany będą widoczne już od środy, kiedy na zachodzie i na południu będą się pojawiać opady. Nie wykluczone, że już wtedy miejscami zagrzmi. Burzowo, szczególnie na południu, będzie też w kolejnych dniach. Szczegóły pojawiać się będą na profilach i stronie należącej do Sieci Obserwatorów Burz. W czwartek temperatura maksymalna wyniesie (zależnie od szacunków modeli pogodowych) 26- 29 stopni Celsjusza.

temperatura czwartek 8 września
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 8 września. Model: ECMWF

Kolejne dni to temperatury z przedziału 20-22 stopnie. Miejscami, szczególnie tam, gdzie spodziewamy się deszczu, będzie chłodniej. Chłodne będą też noce, z kolejnymi możliwymi przygruntowymi przymrozkami.

Tak prezentuje się prognozowana sytuacja synoptyczna w środę, 7 września. Widoczne są na niej zarówno cyklon “Peggy” jak i połączone z nim fronty atmosferyczne. To one będą odpowiedzialne za zmiany.

mapa synoptyczna 7 września 2022
Prognozowana sytuacja synoptyczna na 7 września 2022 r. źródło: DWD

Front, deszcz i wiatr

Zdecydowanie ciekawiej, ale i potencjalnie groźniej wygląda najbliższy czwartek. Poza wyższą temperaturą, która ma się pojawić na południu kraju, przez niemal całą Polskę wędrować będzie front atmosferyczny, niosąc intensywny deszcz czy burze. Towarzyszyć mu będzie niż, który z kolei może pozytywnie wpływać na rozwój i intensyfikację burz. W piątek front najprawdopodobniej ulegnie procesowi frontolizy, czyli zanikania. Pojawią się też częstsze przejaśnienia. Nadal jednak będą się mogły rozwijać punktowe ośrodki konwekcyjne, wśród nich burzowe. Powinny być jednak słabsze niż dzień wcześniej.

zachmurzenie opady czwartek piątek 8 9 września
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek (8 września) i piątek (9 września). Model: ECMWF

Pogodą na weekend zajmiemy się w najbliższej weekendowej prognozie pogody, która pojawi się, jak zawsze w piątek.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group