Zorza Polarna ponownie na Polskim niebie!Zorza Polarna ponownie na Polskim niebie!

W nocy ze środy na czwartek (17/18.08.2022) nad Polską pojawiła się zorza polarna. Świetlny i świetny pokaz widać było w wielu miejscach w Polsce. Przez krótką chwilę zorza widoczna była nawet na Podkarpaciu! Istnieje szansa, że w najbliższych dniach ponownie to tajemnicze i rzadkie zjawisko będzie widoczne z terenów Polski bowiem możliwe są kolejne wyrzuty CME.

Pierwsze doniesienia o możliwej zorzy pojawiły się po CME – koronalnym wyrzucie masy na Słońcu. Aktywność geomagnetyczna osiągnęła poziom G3 (Kp 7). Po godzinie 22:30 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor profilu “Z głową w gwiazdach” podzielił się swoimi pierwszymi zdobyczami z okolic Warszawy. Faktycznie – zorza widoczna była w wielu miejscach w Polsce. Szansa na obserwacje tego zjawiska będzie miała miejsce także w kolejnych dniach.

Zorza na zdjęciach

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

Zdjęcie ilustracyjne: Jonatan Pie / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group