Możliwe gwałtowne burze pod koniec tygodnia. Wstępna analizaMożliwe gwałtowne burze pod koniec tygodnia. Wstępna analiza

Następnych kilka dni przyniesie bardzo ciepłą, miejscami upalną pogodę. Możliwe, że upał zakończą pod koniec tygodnia gwałtowne burze z intensywnymi, a nawet nawalnymi opadami, silnym wiatrem i gradem. Co aktualnie mówią modele pogodowe? Gdzie pogoda będzie niebezpieczna? Sprawdzamy wyliczenia.

Po raz kolejny, ale typowy dla naszego kraju, upał miała by zakończyć wędrówka z zachodu na wschód chłodnego frontu atmosferycznego. Oznaczało by to, że mogą rozwinąć się gwałtowne burze z silnym opadem deszczu i wiatrem czy, superkomórki niosące między innymi opady większego gradu. Zaraz po przejściu strefy frontowej, do Polski napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza.

Silniejsze burze w piątek

Pierwsze silniejsze zjawiska burzowe pojawią się już w piątek w godzinach popołudniowych. Do Polski dotrze chłodny front atmosferyczny wraz ze związanym z nim układem niskiego ciśnienia. Spodziewamy się rozwoju dość silnych, choć na ogół punktowych burz. Część z nich będzie miała potencjał do przekształcenia się w groźne superkomórki burzowe, niosące opady gradu, miejscami o znacznej średnicy. Z czasem burze będą mogły tworzyć większe, trwalsze, lepiej zorganizowane formacje konwekcyjne, w tym klastry, czy nawet układy. Padać i grzmieć będzie mogło także w nocy z piątku na sobotę. Zagrożeniem będą też silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Modele nie są jeszcze do końca zgodne, gdzie pojawi się najwięcej burz. Poniżej prezentujemy wyliczenia najpopularniejszych z nich:

gwałtowne burze piątek
Prognozowane zachmurzenie i opad na piątek, 19 sierpnia. Model: ECMWF
gwałtowne burze piątek
Prognozowane zachmurzenie i opad na piątek, 19 sierpnia. Model: GFS

Gwałtowna pogoda w sobotę

W sobotę mogą się pojawić jeszcze groźniejsze burze. Będą one związane z wędrującym na wschód chłodnym frontem atmosferycznym. Burze będą gwałtowne, z bardzo silnym wiatrem, intensywnym, miejscami nawalnym opadem deszczu czy, wbudowanymi w strefę opadów superkomórkami z gradem. Zjawiska burzowe będą mogły wyrządzać szkody materialne – zarówno związane z oddziaływaniem silnego wiatru jak i nawalnych opadów czy zjawisk towarzyszącym superkomórkom burzowym. Nocą strefa burz i opadów przesunie się dalej na wschód, gdzie burze i opady występować będą jeszcze w niedzielę.

gwałtowne burze sobota
Prognozowane zachmurzenie i opad na sobotę, 20 sierpnia. Model: ECMWF
gwałtowne burze sobota
Prognozowane zachmurzenie i opad na sobotę, 20 sierpnia. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: Ante HamersmitUnsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group