Niszczące burze przetoczyły się przez południe EuropyNiszczące burze przetoczyły się przez południe Europy

Zgodnie z prognozami, niszczące burze przetoczyły się przez południe Europy. Na stacji Ile Rousse na francuskiej Korsyce poryw wiatru osiągnął aż 205 km/h! Niestety, co najmniej 5 osób zmarło a kilkanaście zostało rannych. Powstały silny układ burzowy przewędrował także przez północne Włochy. Poza bardzo dużą aktywnością elektryczną i silnym wiatrem, pojawiły się też opady dużego gradu.

Panująca w Europie susza nie oznacza, że nie pojawiają się silne burze. Niestety, tym razem powstał bardzo silny układ MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny), który spowodował duże zniszczenia między innymi na Korsyce. System burzowy przyniósł niszczące porywy wiatru i grad o znacznej średnicy. Prognozowane tam warunki jasno wskazywały na możliwy bardzo poważny incydent burzowy.

Prognozy wskazywały na silne zjawiska konwekcyjne

Już wcześniejsze prognozy konwekcyjne wskazywały na nagromadzenie kilku czynników, które w połączeniu ze sobą stanowiły bardzo niebezpieczną mieszankę. Ostrzeżenie o potencjalnie bardzo groźnej sytuacji pogodowej pojawiło się kilka godzin przed wystąpieniem burz. Prognozę wydał między innymi ESTOFEX – inicjatywa europejskich meteorologów i studentów meteorologii, która ostrzega społeczność przed szczególnie groźnymi incydentami pogodowymi:

Niszczące burze przeszły przez południe Europy

Niestety, zgodnie z przewidywaniami, zjawiska konwekcyjne pozostawiły po sobie duże szkody. Niszczące burze wystąpiły między innymi na francuskiej Korsyce czy we Włoszech. Potem burze stopniowo osłabły, docierając do Bałkanów. Tak wygląda ich szlak, który liczy niemal 1500 km!

niszczące burze południe europy
Szlak dzisiejszych (18.08.2022) burz zarejestrowanych do godziny 18:50 CEST. Źródło: Blitzortung.org

Siłę wiatru widać też na kolejnym nagraniu, które może wydawać się surrealistyczne:

Tak wyglądały porywy wiatru po wkroczeniu układu MCS na ląd:

Przed mami także burze w Polsce. Burzowo zapowiadają się piątek, sobota i prawdopodobnie niedziela. Sieć Obserwatorów Burz wydawać będzie na bieżąco prognozy i ostrzeżenia, które znajdziecie w aplikacji Monitor Burz i na stronie Sieci – https://obserwatorzy.infoDostępny jest tam detektor wyładowań (radar burz), radar opadów, kierunek poruszania się zjawisk burzowych, oraz nadsyłane przez Użytkowników Raporty. Aplikacja działa na całym świecie, więc niezależnie od tego gdzie jesteście, zła pogoda nie powinna was zaskoczyć. Apelujemy jednak o czujność i rozwagę.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group