Alert IMGW przed opadami marznącymi i gołoledziąAlert IMGW przed opadami marznącymi i gołoledzią

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alert pogodowy przed marznącymi opadami, które mogą wystąpić we wschodniej Polsce. Prognozowane na noc wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i / lub mżawki, a także temperaturę poniżej zera tworzą idealne warunki do powstania szklanki na drodze. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 2022 r. 

IMGW ostrzega przed marznącym deszczem i oblodzeniem. Trudne warunki drogowe mają wystąpić w ciągu najbliższej nocy (z 30 listopada na 1 grudnia) we wschodniej części Polski. W następnych dniach gołoledź może nadal występować w południowo- wschodniej części Polski, a miejscami także na wschodzie. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy, jednak oblodzenie może także uszkadzać linie energetyczne czy gałęzie. Niebezpiecznie zrobi się także na chodnikach. Ciężkie warunki pogodowe mogą mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów czy samolotów.

Alert IMGW przed gołoledzią

IMGW wydało w środę (30.11) dla Polski alerty przed dwoma zjawiskami – oblodzeniem i marznącymi opadami. Ostrzeżenie przed marznącym deszczem obowiązuje w nocy ze środy na czwartek  dla wschodniej części województwa podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Ostrzeżenie obowiązuje w większości od godziny 21:00 w środę, 30 listopada do godziny 8:00 w czwartek, 1 grudnia.

alert imgw marznące opady
Alert IMGW przed marznącymi opadami i gołoledzią

W czwartek opady marznące i towarzysząca im gołoledź mogą wystąpić w woj. świętokrzyskim, w woj. małopolskim w powiatach olkuskim, miechowskim, krakowskim, wielickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim i dąbrowskim, w woj. podkarpackim w powiatach stalowowolskim, leżajskim, lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, przeworskim, niżańskim, strzyżowskim, dębickim, mieleckim, tarnobrzeskim, kolbuszowskim, rzeszowskim, ropczycko- sędziszowskim i łańcuckim. Na piątek IMGW przewiduje alerty dla Polski południowo- wschodniej.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group