Wyż "Feuka" nad Polską. Niebawem czeka nas zmiana w pogodzieWyż "Feuka" nad Polską. Niebawem czeka nas zmiana w pogodzie

Panujący nad Polską wyż “Feuka” przynosi w zdecydowanej większości kraju dużą ilość chmur i póki co, niewiele przejaśnień. Wpływa on także na jakość powietrza w naszym kraju, a także na pojawiające się lokalnie zamglenia. Stabilizacja aury nad Polską nie potrwa jednak długo. W prognozach widać już większe zmiany nadchodzące do naszego kraju. 

Luty najczęściej kojarzy się głównie z zimną, często śnieżną aurą, czy zimowymi feriami. Tegoroczny luty jest pod tym względem dość kapryśny. Obecnie mamy stabilną, cieplejszą od normy pogodę, którą zapewnia nam wyż. Stan ten nie potrwa jednak długo. Czeka nas wietrzna aura, jednak sytuacja jest mocno rozwojowa. Przestrzegamy przed krzykliwymi, clickbaitowymi nagłówkami, które ponownie wieszczą niemalże koniec świata.

Wyż “Feuka” nad Polską

Obecnie stabilną, ale pochmurną pogodę nad Polską zapewnia dość rozległy układ wyżowy. Aktualnie ciśnienie w Polsce dochodzi do 1038 hPa na Dolnym Śląsku. Niewielkie przejaśnienia pojawiają się na północy i krańcach północno- wschodnich. W środę i czwartek czeka nas bardzo podobna aura. Dodatkowo w czwartek mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu.

opady zachmurzenie wyż feuke
Prognozowane zachmurzenie i opady w najbliższych dniach. Model: ECMWF

Niebawem zmiany. Pojawi się nurkujący niż

Już pod koniec bieżącego tygodnia czekają nas zmiany w pogodzie. Do Polski dotrze nurkujący (czyli przechodzący przez Polskę, bądź w jej pobliżu), pogłębiający się niż, wraz z systemem frontów atmosferycznych. Znacznie wzrośnie prędkość wiatru (miejscami do 100 km/h, a lokalnie nawet więcej), pojawi się dużo opadów, głównie samego deszczu. Miejscami będą one intensywne. Potencjalnie niepokojące wydają się wspominane prognozowane silne porywy. Redakcja IncusMeteo bardzo uważnie przygląda się sytuacji. IMGW już teraz planuje wydanie ostrzeżeń, także drugiego stopnia. Więcej na ten temat pojawi się na łamach naszego portalu w najbliższych dniach. Tak z kolei wygląda prognozowana sytuacja baryczna na sobotę, 18 lutego:

baryczna sobota silny wiatr nurkujący niż
Prognozowana sytuacja baryczna na sobotę, 18 lutego 2023 r. Wyraźnie widoczny głęboki niż nad krajami bałtyckimi. Źródło: DWD

Prognoza tygodniowa: 13-19.02.2023

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group