Asteroida Sar2667 weszła w atmosferę. Nad Europą widać było jej wybuchAsteroida Sar2667 weszła w atmosferę. Nad Europą widać było jej wybuch

Wykryta raptem wczoraj asteroida Sar2667 weszła w ziemską atmosferę. Proces jej spalania i wybuch widać było nad Europą. W sieci pojawiło się sporo materiałów dokumentujących ten widowiskowych i dość niezwykły moment. Jak podkreśla ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) to dopiero siódmy raz kiedy udało się przewidzieć wejście asteroidy w ziemską atmosferę, zanim to faktycznie nastąpiło.

Dość niespodziewanie wczoraj wykryto niewielką asteroidę Sar2667. Miała ona metr średnicy i bezpiecznie weszła w ziemską atmosferę. Uległa ona spaleniu nad północną Francją, choć widoczna była także w innych regionach Europy. Asteroida pojawiła się niemal 10 lat po słynnym meteorze z Czelabińska.

Asteroida Sar266. Nad Europą było widać jej wybuch

Po godzinie 4 nad ranem w sieci pojawiły się liczne nagrania i zdjęcia, głownie z Francji i krajów sąsiadujących. Widać na nich moment wejścia asteroidy w atmosferę, jej proces spalania i ostatecznie wybuchu. Część obserwatorów donosiła także o słyszalnym dźwięku wybuchu, gdy asteroida dokonała swojego żywota.

https://twitter.com/xejfese/status/1624968248708964353?s=20

Czym są asteroidy?

Asteroidy to ciała niebieskie o małych rozmiarach od kilku metrów, jak w przypadku asteroidy Sar2667 do ponad 1000 km średnicy, jednak wiele z nich jest znacznie mniejszych. Posiadają one stałą powierzchnię w postaci skały lub lodu, a ich kształty są przeważnie nieregularne. Często zdarza się również, że niewielki asteroida lub jego odłamek dostaje się w atmosferę Ziemi, co widzimy jak w omawianym przypadku w postaci spadającej gwiazdy. Większość z nich spala się w atmosferze, ale jednak nie wszystkie. Zdecydowana większość dotychczas zaobserwowanych asteroid znajduje się w pasie między orbitami Marsa oraz Jowisza. Obecnie zbadano prawie 700 tysięcy planetoid, a prawie 450 tysięcy z nich otrzymało numerację.

Grafika ilustracyjna: aes_2fish / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group