Gabrielle, najsilniejszy cyklon tropikalny od 25 lat uderzył w Nową ZelandięGabrielle, najsilniejszy cyklon tropikalny od 25 lat uderzył w Nową Zelandię

Cyklon tropikalny Garbielle uderzył w Nową Zelandię. Okazał się być najsilniejszym cyklonem w ciągu ostatnich 25 lat, który dotarł do tego wyspiarskiego państwa. Wywołał on rozległe powodzie, osunięcia ziemi, a także wysokie fale, które uderzyły w Wyspę Północą. Wcześniej rząd Nowej Zelandii ogłosił stan wyjątkowy. Co dokładnie się wydarzyło? 

Choć sezon cyklonów tropikalnych na półkuli północnej, które śledzimy wyjątkowo wnikliwie na łamach IncusMeteo, dawno za nami, nie oznacza to, że nie występują one w innej części świata. W rejonie Australii sezon cyklonów trwa w najlepsze. W ostatnich dniach nowe układy pojawiły się na oceanach Indyjskim i Spokojnym, a cyklon tropikalny uderzył w Nową Zelandię. Sytuacja panująca w kraju w wielu miejscach wydaje się być trudna.

Cyklon Gabrielle. Nawalne opady i bardzo silny wiatr

Gabrielle spowodowała dużą panikę i strach na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Było to drugie poważne wydarzenie związane z pogodą, które uderzyły w ten wyspiarski kraj w tym miesiącu, a nawalne opady deszczu, silny wiatr i sztorm sprawią, że burza ta stanie się najbardziej niszcząca od lat 90. Ostatnimi silnymi cyklonami, które dotarły do Nowej Zelandii były cyklony Fergus i Drena w 1996 i 1997 roku. Z kolei największe zniszczenia przyniósł cyklon Bola który nawiedził ten kraj w 1988 roku. W szczytowym momencie Gabrielle była cyklonem tropikalnym 3 kategorii. Wiatr stały przekraczał 120 km/h, co odpowiada huraganowi 1 kategorii, jaki możemy spotkać na Atlantyku i na Pacyfiku. Porywy sięgały przeszło 150 km/h.

Od niedzieli w Auckland, największym mieście Nowej Zelandii, spadło 75 litrów wody na metr kwadratowy. Niektóre miejsca zostały dotknięte opadami jeszcze mocniej. W mieście Whangarei spadło od soboty ponad 355 mm deszczu. Poza deszczem występowały też niszczące porywy wiatru. W rejonie Northland wiatr osiągnął 140 km/h. Zamknięty został most Auckland Harbor Bridge.

Liczne szkody i przerwy w dostawach prądu

We wtorek po południu ponad 225 000 domów było pozbawionych prądu, co stanowi skok z nieco ponad 45 000, jakie raportowane były rano. Największe lotnisko w kraju w Auckland potwierdziło setki odwołanych lotów na swoim koncie na Twitterze, zanim zawiesiło wszystkie loty krajowe i międzynarodowe we wtorek po południu. Zakłócony został również transport publiczny, a promy, autobusy i pociągi zostały zawieszone lub kursowały według skróconych rozkładów jazdy. Niektóre miejscowości są całkowicie odcięte od świata. Póki co nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Grafika ilustracyjna: Ventusky / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group