burza tropikalna na południowym Atlantyku

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat na południowym Atlantyku uformowała się burza tropikalna. Te rzadko spotykane w tej części akwenu formacje zanotowano raptem kilka razy, w tym tylko jeden cyklon tropikalny. Zjawiska te są rzadsze nawet od śródziemnomorskich mediganów. Według obecnych prognoz formacja o nazwie Akará ominie ląd i będzie powoli zanikać, kierując się na południe.

Depresja tropikalna 01Q uformowała się w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego, a już dobę później Centrum Hydrograficzne brazylijskiej marynarki wojennej określiło ją jako burzę tropikalną i nadała jej imię Akará. Układ niósł wówczas wiatr stały o prędkości około 65 km/h, a ciśnienie w jego oku spadło do 1000 hPa. W śledzenie układu zaanagażowała się amerykańska NOAA, która monitoruje cyklon za pomocą satelitów, oraz sklasyfikowała go zgodnie ze skalą aktualnej intensywności (CI) Dvoraka. Obecnie burza zaczyna słabnąć i żadna z prognoz nie wskazuje, aby miała stać się cyklonem tropikalnym. Niż zmierza na południe, ku chłodniejszym wodom. Nie tylko szybko zaniknie, ale i nie zbliży się do lądu, przez co nie stanowi większego zagrożenia. Aktualnie generuje wiatr ciągły o prędkości około 55 km/h.

Aktualna lokalizacja burzy tropikalnej Akará, wraz z prognozą jej trasy. Źródło: Windy.com/Eumetsat/NOAA

Burza tropikalna Akará powstała nad cieplejszą od normy warstwą wód oceanicznych, które już teraz osiągają około 26 stopni w środkowej części Atlantyku. Innymi słowy, woda powierzchniowa jest już wystarczająco ciepła, aby powstały nad nią huragany. To rekordowo wczesna, tak wysoka temperatura wód Atlantyku i amerykańscy meteorolodzy obawiają się kolejnego, bardzo aktywnego, być może ekstremalnego sezonu huraganów.

Burza tropikalna na południowym Atlantyku

Ta część Oceanu Atlantyckiego jest najrzadziej odwiedzanym przez cyklony i burze tropikalne akwenem na świecie. Brak fal tropikalnych (układów burzowych znad Afryki), oraz zazwyczaj silne uskoki wiatru nie sprzyjają powstawaniu tych zjawisk. Co ciekawe, do wczesnych lat XXI wieku uważano, że formacje tropikalne w ogóle nie powstają na południowym Atlantyku. Znane były jednak przypadki układów subtropikalnych, które występują tu 1-2 razy w roku.

W marcu 2004 roku, układ subtropikalny w tym regionie przeistoczył się w cyklon. Formacja dotarła do brazylijskiej prowincji Santa Catarina 27. marca, niosąc wiatr typowy dla huraganu pierwszej kategorii. Zginęły trzy osoby, a 185 zostało rannych. Cyklon, który później nazwano Huraganem Catarina, rozpoczął większą kampanię monitorowania, prognozowania i nazywania tych układów. Do tej pory potwierdzono tylko 76 cyklonów subtropikalnych między 1957 a 2023 rokiem, z czego 13 w latach 2013-2023. Dodatkowo w 2019 roku zaobserwowano burzę subtropikalną Iba, a w 2021 roku krótkotrwały układ 01Q. Wcześniej, w 2010 roku powstał układ tropikalny Anita.

Grafika ilustracyjna:NASA/Earthview
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group