Silna wichura uderzy w Europę. Wiatr może osiągać 120 km/hSilna wichura uderzy w Europę. Wiatr może osiągać 120 km/h

Przed nami kolejne załamanie pogody. W Europę uderzy kolejna silna wichura. Wiatr może osiągać w porywach nawet ponad 120 km/h. Część prognoz sugeruje jednak znacznie gwałtowniejszy przebieg prognozowanych zjawisk. Niewykluczone, że pojawią się burze oraz szkody materialne.  Za załamanie pogody będzie odpowiedzialny kolejny w tym sezonie głęboki niż.  Gdzie pogoda może być najgroźniejsza?

Silna wichura uderzy w Europę, co modele pogodowe sugerują już od kilku dni. Poza silnym i bardzo silnym wiatrem pojawi się też ryzyko wystąpienia burz, nie wykluczone że aktywnych elektrycznie z intensywnymi / nawalnymi opadami deszczu. Najgroźniej może być ponownie w zachodniej Francji.

Silna wichura uderzy w Europę. Wiatr przekroczy 120 km/h

Mimo później zimy, Atlantyk jest bardzo aktywny, produkując głębokie niże i sztormy. Układy te następnie wędrują na wschód lub północny wschód, część z nich dociera do Europy, niosąc wichury i burze. Już w najbliższych dniach w zachodnią Europę uderzy kolejny głęboki niż wraz z jego frontem atmosferycznym. Poprzedzi go system mniejszych niżów, które dzisiejszej nocy dotrą do Wysp Brytyjskich, a w środę obejmą Francję, kraje Beneluxu, oraz zachodnie Niemcy. Przyniesie tam głównie intensywne opady deszczu, miejscami burze, oraz silny wiatr. Obecne prognozy wskazują na porywy w okolicach 100-110 km/h, a lokalnie do 130 km/h w Walii, południowej Irlandii i zachodniej Anglii. Wielocentryczny niż dopiero jednak pokaże swoje groźne oblicze.

Kulminacyjnego uderzenia spodziewamy się w czwartek. Wtedy też wiatr może być najbardziej niszczycielski. Modele sugerują porywy osiągające na znacznym 120 km/h, a część z nich widzi jeszcze silniejsze uderzenie niszczycielskiego wiatru. Dodatkowo na froncie chłodnym, oraz za jego linią, mogą powstać gwałtowne burze, niosące silne porywy wiatru, intensywne opady, a nawet trąby powietrzne. Najpierw mocna fala wiatru dotrze do Wysp Brytyjskich, najpewniej w czwartek rano. W kolejnych godzinach znad Zatoki Biskajskiej w zachodnią Francję uderzy główna część wichury, która następnie skieruje się na północy wschód.

silna wichura uderzy wiatr 130 km/h
Prognozowane zachmurzenie i opady w zachodniej Europie. Model: ECMWF

Niebezpieczne wyliczenia – gwałtowna wichura nad Morzem Północnym

Po przejściu nad Wyspami Brytyjskimi i Francją, pojawiają nam się ogólnie dwa scenariusze – łagodniejszy i bardziej gwałtowny. W obu przypadkach, nad Anglią lub Walią tworzy się szybko pogłębiający się niż, który pędzi ku Morzu Północnemu. Jego dynamika, znaczna różnica ciśnień, oraz prędkość przemieszczania się sprawią, że u brzegów północno-wschodniej Francji, Belgii, Holandii, północno-zachodnich Niemiec, zachodniej Danii, oraz południowej Norwegii i południowo-zachodniej Szwecji, rozpęta się silny sztorm. Jak silny? To właśnie tu mamy wspomniane dwa warianty, bowiem trasa niżu, oraz jego prędkość są mniej więcej zgodne między modelami pogodowymi.

Silna wichura uderzy w wybrzeża południowego i wschodniego Morza Północnego, niosąc wiatr o prędkości w porywach do 130 km/h – tak wygląda wersja modelu ECMWF. ICON z kolei jest bardziej pesymistyczny i przewiduje podmuchy nawet w okolicach 150 km/h. Oba modele jasno również wskazują na możliwe gwałtowne burze, głównie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Francji, Niemczech i Belgii, a także w mniejszym stopniu w Danii, Szwecji i Luksemburgu. Zjawiskom mogą nawet towarzyszyć tornada, czy silne linie szkwałowe, powodujące znaczne zniszczenia na dużym obszarze.

Tak obecnie porywy wiatru widzi model ICON:

Prognozowane porywy wiatru w czwartek według modelu ICON. Warto zwrócić uwagę na ekstremalne porywy w rejonie Amsterdamu. Źródło: WX Charts.

Tak z kolei wyglądają prognozowane na chwilę obecną porywy wiatru według modelu ECMWF:

Prognoza modelu ECMWF. Źródło: Meteologix

Dynamiczna pogoda w zachodniej części Europy będzie też miała wpływ na aurę w naszym kraju. W czwartek i piątek mocno powieje w górach, przed weekendem dodatkowo na północy. Pojawi się także deszcz, jednak nie będzie on intensywny. Na południu i wschodzie kraju może jednak padać dość długo, co przyczyni się miejscami do ponownych zalań i podtopień. Sytuację będziemy monitorować na bieżąco.

Jaka pogoda w Polsce w kolejnych dniach?

Choć rozległy niż ma dominować nad zachodnią Europą, to nasza część kontynentu pozostanie relatywnie spokojna. Okresowo będzie padać, czekają nas także skoki ciśnienia i wahania temperatur. Dokładną pogodę w Polsce na kolejne dni sprawdzicie w przygotowanej prognozie na cały tydzień:

Prognoza tygodniowa: 19-25.02.2024

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group