Wtorek z burzami i intensywnymi opadami. Gdzie może zagrzmieć?Wtorek z burzami i intensywnymi opadami. Gdzie może zagrzmieć?

Bieżący tydzień będzie obfitował w dynamiczną pogodę. Dzięki temu sytuacja pożarowa, choć dość poważna, ma szansę być nieco złagodzona. Wtorek będzie ciepły, z burzami i intensywnymi opadami. Gdzie może zagrzmieć? Gdzie spadnie najwięcej deszczu? Szczegóły w artykule.

We wtorek spodziewamy się pojawienia sporej strefy opadów deszczu, związanej z frontem a także i burz. Komórki na ogół będą słabe i umiarkowane, oraz rozproszone. Deszcz nie spadnie więc wszędzie, choć chmur deszczowych będzie sporo w praktycznie całej Polsce. Największe szanse na opady pojawią się w pasie od Sudetów i Tatr po Mazury i Pomorze Gdańskie, najwięcej opadów wystąpi na południowym zachodzie i miejscami w centrum. Gdzie jednak konkretnie może zagrzmieć?

Gdzie może zagrzmieć?

Burze możliwe będą w prawie całym kraju. Najlepsze warunki do rozwoju burz będą od południowego zachodu przez centrum po północny wschód Polski. Najpewniej jedynie wschód, oraz krańce północno-zachodnie pozostaną wolne od wyładowań, choć i tam może lokalnie popadać. Głównym zagrożeniem jakie będą niosły burze będzie miejscami intensywny opad deszczu. Nie wyklucza się powstania superkomórek burzowych, czy nawet rozwoju układu training stroms. Możliwe są też zalania i podtopienia, a także występowanie z koryt mniejszych rzek. Lokalnie może też mocno powiać wiatr, oraz spaść niewielki grad.

prognoza burz wtorek 7.06.2022
Prognoza burz na 7.06.2022. Źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Znajdziecie tam interaktywną mapę pogodową z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie jest burzowo i co z intensywnymi opadami deszczu i gdzie się znajdują.

Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Według wyliczeń europejskiego modelu pogodowego – ECMWF, największy opad do końca ważności prognozy burzowej może się pojawić w pasie centralnym i na południu Polski. Większość z nich będzie pochodzenia burzowego. Nie wykluczone, że pojawią się punktowe zalania i podtopienia, szczególnie w miejscach, gdzie może przejść kilka wydajnych opadowo burz, jedna za drugą. Podwyższone prawdopodobieństwo tego stanu wystąpi na terenach wyżynnych i górskich w Sudetach i Karpatach, oraz na ich przedgórzu.

suma opadu deszczu 7.06.2022
Prognozowana suma opadów deszczu. Model: ECMWF

Szczegółową prognozę na cały tydzień znajdziecie tutaj:

Prognoza tygodniowa: 6-12.06.2022

Grafika ilustracyjna: Flash Dantz / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group