Taki widok w Polsce to rzadkość! Nad Polską pojawiła się chmura rotorowaTaki widok w Polsce to rzadkość! Nad Polską pojawiła się chmura rotorowa

Choć na niebie obserwować można wiele nietypowych i ciekawych zjawisk, chmura rotorowa pojawia się dość rzadko. Czym jest? Czemu często mylona jest chmur szelfową? Czy jest się czego obawiać?

Chmura rotorowa nazywana też inaczej chmurą rolkową lub z angielskiego roll cloud ma charakterystyczną budowę i wygląd. Przypomina ona rurę poruszającą się poziomo równolegle do powierzchni ziemi. Najczęściej występuje na czele frontu burzowego, jednak może pojawiać się także w innych warunkach – choćby na przedzie chłodnego frontu atmosferycznego. Są miejsca na świecie, gdzie występuje bardzo często. Najbardziej znanym miejscem jej występowania jest Queensland w Australii. Tam ze względu na lokalne warunki, w co roku w październiku występuje od 4 do nawet dziesięciu razy i osiąga długość nawet tysiąca kilometrów! Co więcej, czasami przemieszcza się tylko 100 do 200 metrów nad ziemią.

Choć w Polsce nie jest widywana często, jej pojawienie się nie jest sytuacją nadzwyczajną. Praktycznie co roku w internecie pojawia się od jednego do kilku zdjęć takiej formacji. Oczywiście w dużo mniejszej skali. W sobotę 4 czerwca zaobserwowano ją w województwach Świętokrzyskim i Lubelskim, towarzysząc wędrówce chłodnej części frontu atmosferycznego przechodzącego przez nasz kraj.

chmura rotorowa
Chmura rotorowa. fot. Mick Petroff, CC BY-SA 3.0, wikimedia.org

Co widać na powyższych zdjęciach, z daleka lub z wybranego kąta podczas obserwacji może wyglądać, jak chmura szelfowa (nazywana też chmurą arcus czy wałem szkwałowym). Różni je jednak bardzo dużo. Chmura rotorowa przede wszystkim nie jest połączona z podstawą chmury burzowej ani z żadnym innym układem chmurowym. Widocznie różnią się też wyglądem, zwłaszcza w dolnej części. Chmura rolkowa nie jest poszarpana, zazwyczaj jesteśmy w stanie zauważyć wyraźną linię odcięcia. Co więcej, czasami da się zauważyć również jej ruch wokół własnej poziomej osi – tak zwane rotowanie.

Czy jest się czego bać?

O ile chmura szelfowa zapowiada nadejście silnego wiatru szkwałowego czy silnych opadów deszczu, o tyle chmura rotorowa zazwyczaj nie zapowiada żadnych gwałtownych zjawisk. Choć jeśli pojawi się na czele układu burzowego, może w wyjątkowych przypadkach świadczyć o ich gwałtowności. Takie sytuacje jednak zdarzają się na naszym kontynencie ekstremalnie rzadko. 

Opracowanie: Mateusz Łukasik / Sieć Obserwatorów Burz

Grafika ilustracyjna: Daniela Mirner Eberl / wikimedia.org
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group