Możliwe kolejne silne burze i intensywne opady w czwartekMożliwe kolejne silne burze i intensywne opady w czwartek

Pogoda nie daje za wygraną. W czwartek mogą się rozwijać kolejne silne burze i towarzyszące im intensywne opady deszczu i grad. Warunki będą sprzyjały rozwojowi zjawiska training storms, czyli przechodzenia jednej burzy za drugą nad tą samą lokalizacją. Lokalnie może spaść nawet 50 mm deszczu. Gdzie będzie go najwięcej? Szczegóły w artykule.

Znajdujący się nad Polską niemal stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny, oraz napływ ciepłej i wilgotnej masy powietrza spowodują, że w czwartek w Polsce pojawią się intensywne opady deszczu związane z lokalnie silnymi burzami. Najsilniej padać będzie od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką aż po Pomorze, Warmię i Mazury.

Gdzie mogą wystąpić burze?

W czwartek, 9 czerwca burze mogą się pojawić właściwie w każdym miejscu w kraju. Najmniejsza szansa na wyładowania będzie w województwach zachodnich – tam warunki do rozwoju konwekcji będą słabsze, a same zjawiska powinny być zdecydowanie mniej uciążliwe. Groźniej z kolei będzie w pasie centralnym Polski, gdzie obecne będą sprzyjające warunki do rozwoju wydajnych opadowo burz. Nie wykluczone, że pojawi się także opad gradu. Spokojniej, choć nadal z możliwymi burzami, będzie także przy wschodniej granicy Polski.

Burze poruszać się będą na północ z lekkim odchyleniem na południe.

Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek 8.06.2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek 8.06.2022. Model: GFS

Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Według najnowszych danych z modeli pogodowych, suma opadów związanymi z burzami największa będzie w centrum Polski. W wielu miejscach może spaść 30-40 mm deszczu, lokalnie do 50 mm. Taki opad może spowodować liczne zalania i podtopienia- zwłaszcza w miastach, gdzie systemy kanalizacji nie są przystosowane do odbioru tak ogromnej ilości wody pochodzącej z opadów. Dodatkowo ze swoich koryt mogą występować mniejsze cieki wodne. Najgorsza sytuacja będzie panować w miejscach, gdzie nad danym rejonem przejdzie kilka wydajnych opadowo burz (zjawisko trainig storms).

suma opadów deszczu czwartek 9.06.2022
Prognozowana suma opadów deszczu w czwartek 9.06.2022. Model: GFS

Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Znajdziecie tam także interaktywną mapę pogodową z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie jest burzowo i co z intensywnymi opadami deszczu i gdzie się znajdują.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group