Wigilia 2021 ze śniegiem i mrozem? To możliwe!Wigilia 2021 ze śniegiem i mrozem? To możliwe!

Do Wigilii zostało już tylko 9 dni. Choć mieliśmy na początku miesiąca powiew zimy, tak teraz dominują raczej dodatnie temperatury, związane z wyżową aurą. Choć pozostało jeszcze sporo czasu do świąt, coraz więcej wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. Czy w Wigilia w 2021 będzie biała i mroźna? Jest na to szansa!

Dla wielu z nas, Wigilia to tradycyjna wieczerza z dwunastoma potrawami, spotkania z rodziną, prezenty i wspólne kolędowanie. Ten czas kojarzy nam się również z choinką i śniegiem za oknem. W ostatnich latach bywało z nim jednak różnie. W naszej redakcji obserwujemy modele pogodowe na Święta Bożego Narodzenia już od jakiegoś czasu. Wiele wskazuje na to, że w tym roku faktycznie może czekać nas śnieżna Wigilia i to niemal w całym kraju. W pierwszy i drugi dzień Świąt dojdzie do tego całodobowy mróz i kolejne opady śniegu.

Śnieżna Wigilia 2021

Modele długoterminowe już od jakiegoś czasu sugerowały powrót mroźnej aury i opadów śniegu do Polski, jeszcze przed świętami. Miejscami opady miałyby być dość intensywne. Dodatkowo czeka nas napływ arktycznej masy powietrza, która spowoduje znaczne spadki temperatury. W drugi dzień Świąt na wschodzie miało by być w ciągu dnia do 10 stopni poniżej zera.

Choć jest to dopiero wstępna analiza i wiele może się zmienić w najbliższych prognozach, przyjrzyjmy się najbardziej wszystkich interesującej Wigilii.

Model GFS przewiduje opady śniegu już od 21 Grudnia. Kolejna porcja, zwłaszcza na zachodzie Polski, pojawić się może w nocy z 22 na 23 grudnia. W takim wypadku, opady śniegu możliwe będą aż do Wigilii.

Prognozowane opady śniegu od 23 do 25 grudnia 2021. Model GFS Wigilia 2021 w śniegu
Prognozowane opady śniegu od 23 do 25 grudnia 2021. Model GFS

Nieco bardziej powściągliwy jest model ECMWF, który w obecnej odsłonie wycofał się ze scenariusza opadów na zachodzie. Według tego Europejskiego modelu, padać miało by jedynie na północy Polski.

Prognozowane opady śniegu od 23 do 25 grudnia. Model: ECMWF. Śnieżna Wigilia 2021
Prognozowane opady śniegu od 23 do 25 grudnia. Model: ECMWF. Śnieżna Wigilia 2021

Warto jednak pamiętać, że oba te modele pogodowe są średniej rozdzielczości, a im dalej w przód przewidują pogodę, tym te wyliczenia są mniej dokładne. Nadal nie ma prognoz modeli krótkoterminowych i wysokiej rozdzielczości (między innymi ICON, Swiss, czy Arome) na okres świąteczny, z powodu ich krótkiego czasu prognoz. Zazwyczaj najdokładniejsze modele pogodowe prognozują najwyżej na 3-5 dni do przodu, a prognozy powyżej 3 dni obarczone są znacznym błędem.

Co się jeszcze może zmienić?

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group