Do Wigilii zostało już tylko 9 dni. Choć mieliśmy na początku miesiąca powiew zimy, tak teraz dominują raczej dodatnie temperatury, związane z wyżową aurą. Choć pozostało jeszcze sporo czasu do świąt, coraz więcej wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. Czy w Wigilia w 2021 będzie biała i mroźna? Jest na to szansa!
Dla wielu z nas, Wigilia to tradycyjna wieczerza z dwunastoma potrawami, spotkania z rodziną, prezenty i wspólne kolędowanie. Ten czas kojarzy nam się również z choinką i śniegiem za oknem. W ostatnich latach bywało z nim jednak różnie. W naszej redakcji obserwujemy modele pogodowe na Święta Bożego Narodzenia już od jakiegoś czasu. Wiele wskazuje na to, że w tym roku faktycznie może czekać nas śnieżna Wigilia i to niemal w całym kraju. W pierwszy i drugi dzień Świąt dojdzie do tego całodobowy mróz i kolejne opady śniegu.
Śnieżna Wigilia 2021
Modele długoterminowe już od jakiegoś czasu sugerowały powrót mroźnej aury i opadów śniegu do Polski, jeszcze przed świętami. Miejscami opady miałyby być dość intensywne. Dodatkowo czeka nas napływ arktycznej masy powietrza, która spowoduje znaczne spadki temperatury. W drugi dzień Świąt na wschodzie miało by być w ciągu dnia do 10 stopni poniżej zera.
Choć jest to dopiero wstępna analiza i wiele może się zmienić w najbliższych prognozach, przyjrzyjmy się najbardziej wszystkich interesującej Wigilii.
Model GFS przewiduje opady śniegu już od 21 Grudnia. Kolejna porcja, zwłaszcza na zachodzie Polski, pojawić się może w nocy z 22 na 23 grudnia. W takim wypadku, opady śniegu możliwe będą aż do Wigilii.
Nieco bardziej powściągliwy jest model ECMWF, który w obecnej odsłonie wycofał się ze scenariusza opadów na zachodzie. Według tego Europejskiego modelu, padać miało by jedynie na północy Polski.
Warto jednak pamiętać, że oba te modele pogodowe są średniej rozdzielczości, a im dalej w przód przewidują pogodę, tym te wyliczenia są mniej dokładne. Nadal nie ma prognoz modeli krótkoterminowych i wysokiej rozdzielczości (między innymi ICON, Swiss, czy Arome) na okres świąteczny, z powodu ich krótkiego czasu prognoz. Zazwyczaj najdokładniejsze modele pogodowe prognozują najwyżej na 3-5 dni do przodu, a prognozy powyżej 3 dni obarczone są znacznym błędem.
Co się jeszcze może zmienić?
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!