Chmury, odwilż i opady. Prognoza na weekendChmury, odwilż i opady. Prognoza na weekend

Kolejny weekend grudnia będzie jeszcze stosunkowo ciepły, oraz przyniesie chmury i lokalnie deszcz. Miejscami pojawią się także opady mieszane, oraz samego śniegu. Na południu opady będą mogły mieć charakter marznący. Możliwe będą także lokalne mgły. Jakie dokładnie będą sobota i niedziela? Szczegóły znajdziecie w naszej cotygodniowej prognozie na weekend.

Mijający tydzień to postępująca z zachodu na wschód odwilż. Po zimowym incydencie niemal nie ma już śladu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się jeszcze jedynie w górach. Sporo wskazuje jednak na to, że po weekendzie nadejdzie ochłodzenie, a wraz z nim kolejne opady śniegu. Cały czas śledzimy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych obejmujące okres Świąt Bożego Narodzenia.

Ciepły zachód, przelotne opady na wschodzie

W sobotę Polska pozostawać będzie w zasięgu rozległego wyżu znad Wysp Brytyjskich. Obecne będzie też zachmurzenie. Na wschodzie pojawią się opady mieszane – deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Śnieg spadnie także w Bieszczadach. W ciągu dnia w całym kraju wzmagać się będzie wiatr. W porywach osiągnie do 60 km/h. W górach może być silniejszy. W nocy przelotne opady mogą się pojawiać na południu kraju.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 18 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 18 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach spore zróżnicowanie. Polska podzielona będzie między cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. W tej cieplejszej części kraju, termometry pokażą do 6, lokalnie 7 stopni powyżej zera. W centrum i na wschodzie temperatura wahać się będzie pomiędzy 0 a 2 stopnie Celsjusza. Całodobowy mróz trzymać będzie na południowym wschodzie – tam temperatura spadnie nawet do -3, -4 stopni. W wyższych partiach gór temperatura będzie jeszcze niższa.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 18 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 18 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Kolejne opady

W ostatni dzień tygodnia wolne od opadów i zachmurzenia będzie Pomorze. Z biegiem dnia rozpogodzi się też na północnym zachodzie Polski, a do wieczora także i w centrum. Wcześniej jednak, szczególnie na południu, występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i być może samego deszczu. Padać będzie też na wschodzie. Nadal wzmagać się będzie wiatr, w górach może powiać ponad 90 km/h.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 19 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 19 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach podobnie jak sobotę. Najcieplej będzie na zachodzie, do 6, lokalnie 7 stopni. Takie wartości temperatury zobaczą też mieszkańcy Kujaw czy Dolnego Śląska. Na wschodzie termometry pokażą do 4, 5 stopni powyżej zera. W górach mróz trzymać będzie w wyższych partiach Tatr i Bieszczad. W nocy nadejdzie jednak ochłodzenie. Mróz chwyci na południu i północnym wschodzie. Dodatnia temperatura będzie z kolei na Pomorzu Zachodnim, Kujawach i na Pomorzu. To zwiastun zbliżającego się ochłodzenia.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 19 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 19 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Monitorujemy też wyliczenia modeli pogodowych na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Jak zawsze, we współpracy z zespołem Sieci Obserwatorów Burz, opublikujemy specjalną prognozę pogody na ten świąteczny czas.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group