Większa dynamika w pogodzie. Najbliższe dni z burzamiWiększa dynamika w pogodzie. Najbliższe dni z burzami

Po stosunkowo spokojnej majówce, pogoda przyniesie w najbliższych dniach więcej dynamiki. Oznacza to kolejne w tym roku burze, grad i silny wiatr. Choć podczas majówki miejscami zagrzmiało, to druga połowa tygodnia przyniesie miejscami silne zjawiska. Jak długo potrwa ten niestabilny okres? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych na najbliższe dni.

Pogodę w Polsce kształtować będzie płytki układ niskiego ciśnienia. Za jego sprawą do naszego kraju napłynie ciepła, zasobna w wilgoć i dość niestabilna masa powietrza. Warunki te będą sprzyjały rozwojowi burz, które nie powinny się organizować w większe struktury czy układy. Nie należy ich jednak bagatelizować. Spodziewamy się silnych porywów wiatru i intensywnych opadów deszczu, a miejscami także gradu.

Zagrzmi już w czwartek i w piątek

Prognozowane burze pojawią się już w czwartek, głównie na południu, a także częściowo w centrum Polski. Może także zagrzmieć na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Lokalnie spodziewamy się silnego wiatru, oraz znacznej aktywności elektrycznej. Przede wszystkim pojawią się jednak dość intensywne opady deszczu, a także grad. Ośrodki burzowe mogą być miejscami dość silne, ale nie powinny łączyć się w większe formacje.

Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 5.05.2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w czwartek, 5.05.2022. Model: ECMWF

W piątek burz spodziewamy się na południu, południowym wschodzie, a także częściowo w centrum. Nie wykluczone, że zagrzmi także na północnym wschodzie, czy na Mazurach. Także tu głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, silny wiatr, oraz grad. Z uwagi na nadal dość odległy termin prognozowanych zjawisk, zalecamy śledzenie najnowszych prognoz burzowych.

Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 6.05.2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek, 6.05.2022. Model: ECMWF

 

Burzowy weekend

W ostatnie dwa dni tygodnia to kolejne opady i szanse na burze. Te powinny być, według najnowszych prognoz, zdecydowanie słabsze. Nadal największe zagrożenie stanowić będą możliwe intensywne opady deszczu i grad. Aktywność elektryczna będzie nieznacznie niższa niż w ciągu wcześniejszych dwóch dni. Więcej szczegółów o pogodzie na weekend pojawi się wraz z prognozą na dwa ostatnie dni tygodnia.

 

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 7.05.2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 7.05.2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 8.05.2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 8.05.2022. Model: ECMWF

Aktualne prognozy burzowe znajdziecie tutaj. Pogodę na cały tydzień znajdziecie też w prognozie przygotowanej przez Sieć Obserwatorów Burz:

Prognoza tygodniowa: 2-8.05.2022

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group