koniec spokoju w pogodzieKoniec spokoju w pogodzie. Pojawią się chmury i wiatr

Trwająca od dłuższego czasu dominacja wyżowa powoli się kończy. Czekają nas zmiany w pogodzie. Wzrośnie prędkość wiatru, pojawią się chmury i lokalnie przelotne opady. Spadnie też temperatura. Koniec spokoju w pogodzie to też szansa na tak potrzebne opady deszczu. Co jeszcze wydarzy się w najbliższych dniach?

Coraz gorsza sytuacja hydrologiczna i pogłębiająca się susza, czy bardzo wysokie zagrożenie pożarowe to niektóre ze skutków słonecznej, wyżowej i suchej aury. Modele pogodowe od kilku dni wieszczą jednak koniec spokoju w pogodzie. Poza silniejszym wiatrem i spadkiem temperatury, czekają nas także bardzo potrzebne opady. W przyszłym tygodniu deszczu może być zdecydowanie więcej, co z pewnością choć trochę poprawi sytuację hydrologiczną. Bez tego grozić nam może fala pożarów. Niestety czeka nas nie tylko deszcz.

Wpływ niżów

Pierwszym z objawów zmiany będzie pojawienie się wiatru, szczególnie w nocy z piątku na sobotę, częściowo w sobotę, a następnie wraz z wpływem kolejnego ośrodka niskiego ciśnienia, w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek. To właśnie w pierwszym dniu nowego tygodnia ma wiać stosunkowo silnie, lokalnie na Wybrzeżu z porywami powyżej 90 km/h. Na Bałtyku możliwy będzie sztorm.

Pierwszy z prognozowanych układów niskiego ciśnienia będzie miał swoje centrum w Rosji, jednak jego wpływ będzie odczuwalny także u nas.

niż sobota wiatr
Pierwszy z prognozowanych układów niskiego ciśnienia. Sobota 26.03.2022, źródło: Windy.com / ECMWF
porywy wiatru sobota 26.03.2022
Prognozowane porywy wiatru w sobotę, 26.03.2022. Model: GFS

Nieco ciekawiej wygląda sytuacja z drugim z prognozowanych układów niskiego ciśnienia. Oddziałujący na pogodę w Polsce cyklon przyniesie porywy wiatru, które szczególnie na północy mogą przekraczać 90 km/h. Na Bałtyku pojawi się sztorm. Pozytywnym aspektem wzrostu prędkości wiatru będzie mniejsze zagrożenie smogiem.

niż poniedziałek wiatr
Drugi z prognozowanych układów niskiego ciśnienia. Poniedziałek 28.03.2022, źródło: Windy.com / ECMWF
porywy wiatru poniedziałek 28.03.2022 koniec spokoju
Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek, 28.03.2022. Model: GFS

Szansa na więcej opadów

Poza zdecydowanie większą dynamiką w atmosferze, będzie także szansa na pojawienie się opadów deszczu, a także deszczu ze śniegiem oraz miejscami samego śniegu. Całkiem możliwe będą też opady krupy śnieżnej czy drobnego gradu. Opady pojawią się jednak dopiero w drugiej części tygodnia. Wstępnie można mówić o nocy ze środy na czwartek (30/31.03.2022) oraz w czwartek.

prognozowane opady 30.03-1.04.2022
Prognozowane opady od środy, 30.01.2022 do 1.04.2022

Tak z kolei prezentuje się prognozowana suma opadów deszczu do 1 kwietnia 2022 r:

suma opadów do 1.04.2022
Prognozowana suma opadów deszczu do 1.04.2022. Model: GFS

Sytuacja, jak zawsze przy dalszych wyliczeniach może jeszcze ulec pewnym korektom. Z pewnością będziemy się temu przyglądać na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: windy.com, wxcharts.com/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group