Huragan BONNIE pojawił się na PacyfikuHuragan BONNIE pojawił się na Pacyfiku

Sezon burz tropikalnych to nie tylko Atlantyk. Te potężne, groźne formacje pogodowe pojawiają się też na Pacyfiku, czy Oceanie Indyjskim. BONNIE, czyli huragan 2. kategorii w skali Saffira-Simpsona znajduje się właśnie na Oceanie Spokojnym. Obecnie nadal może stanowić zagrożenie dla ludzi. BONNIE znajduje się niedaleko wybrzeża Meksyku, choć nie jest prognozowane jej uderzenie w ląd.

Powoli wkraczamy w okres, w którym kolejne burze tropikalne pojawiać się będą coraz częściej. Szczyt sezonu jeszcze przed nami, a póki co sytuacja jest dość spokojna, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców Karaibów, południa USA, czy Ameryki Środkowej. W najbliższym czasie nie prognozuje się pojawienia burz tropikalnych na najbardziej interesującym nas Atlantyku.

BONNIE wciąż groźna

BONNIE to druga nazwana burza tropikalna w sezonie 2022 na Pacyfiku. Pomimo tego, że huragan znajduje się w pewnej odległości od wybrzeża Meksyku, nadal jest groźna. Wiatr wieje z prędkością ponad 100 mph (ponad 160 km/h). Może ona wpływać na pogodę w regionie, przynosząc intensywne opady deszczu, silny wiatr czy burze. Nie prognozuje się jednak, aby huragan BONNIE miał wkroczyć nad ląd. W najbliższych dniach osłabnie. Co ciekawe, burza tropikalna powstała jeszcze na Atlantyku – dlatego posiada imię z tamtejszej listy.

huragan bonnie
Aktualna lokalizacja huraganu BONNIE. Źródło. zoom.earth

Swoje predykcje prezentuje także, jak zwykle NHC- Narodowe Centrum Huraganów USA:

huragan bonnie
Prognoza trasy i siły huraganu BONNIE. źródło: nhc.noaa.gov

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group