USA: Przeszły silne tornada. Są poważne szkody i ofiary śmiertelne

Przez USA przeszły silne tornada. Są poważne i rozległe szkody, oraz co najmniej sześć ofiar śmiertelnych. Przynajmniej 25 tornad pojawiło się w miniony czwartek (12 stycznia 2023 r.) w środkowych regionach stanu Alabama. Według lokalnych władz zniszczenia są ogromne, trwa szacowanie strat. Wiele osób pozbawionych jest dachu nad głową i dostępu do energii elektrycznej. W terenie działali też łowcy burz. Co dokładnie się wydarzyło?

Choć sezon najgroźniejszych burz i tornad jeszcze przed nami, nie oznacza to, że nie występują też w innych miesiącach. Przed nami początek zasadniczej części sezonu tornad w USA. Choć wydaje się, że zimą one nie występują, jak widać, nic bardziej mylnego. Tylko w czwartek zanotowano według danych NOAA 35 tornad na terenie USA.

SPC (Storm Prediction Center) wydało trzeci w pięciostopniowej skali poziom ostrzeżenia przed groźnymi burzami. Amerykańskie media jak zwykle ostrzegały o możliwości pojawienia się niebezpiecznych burz, z czego najgroźniejsze miały występować w stanach Alabama i Georgia. Burze pojawiły się też w stanach Tennessee, Kentucky i Missisipi . Relacje ze swoich działań w terenie prowadził także dr Reed Timmer, znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado”.

Dostępne dane mówią aż o 300 milach postępujących jedno za drugim ostrzeżeniach przed tornadami.

USA: przeszły silne tornada. Są ofiary śmiertelne

W czwartek, 12 stycznia 2023 roku w środkowej Alabamie w USA pojawiła się seria tornad. Według władz tego stanu, żywioł zabił co najmniej sześć osób. Tornada spowodowały znaczne szkody materialne. Ogłoszono także stan wyjątkowy w hrabstwach najmocniej dotkniętych przez silne burze. Silny wiatr i burze wystąpiły też w Georgii czy Missisipi uszkadzając czy zalewając liczne domy i pozbawiając ludzi dostępu do energii elektrycznej. Odwołanych lub opóźnionych zostało ponad 250 lotów z lotnisk w Atlancie i Charlotte.

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna: twitter.com / Josh Fitzpatrick  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group