Huragan Fiona uderzył w Portoryko!Huragan Fiona uderzył w Portoryko!

Wraz z nastaniem szczytu sezonu, rośnie aktywność burz tropikalnych na Atlantyku. Huragan Fiona, czyli trzeci huragan tego sezonu, uderzył w Portoryko. Wiejący z prędkością ponad 150 km/h wiatr spowodował liczne straty. Ponad 3 miliony ludzi pozostało bez dostaw prądu. Poza silnym wiatrem, jak zwykle w przypadku cyklonów tropikalnych, zagrożeniem są także olbrzymie sumy opadów deszczu.

Fiona niesie nawalne opady deszczu, które są nieodłącznym elementem cyklonów tropikalnych. W tym przypadku mogą one sięgać nawet 600 mm. W kolejnych dniach może osiągnąć nawet 3 kategorię w skali Saffira- Simpsona, stając się najsilniejszym póki co cyklonem tropikalnym tego roku na Atlantyku. Huragan dotarł obecnie do Dominikany i tam powoduje powstawanie kolejnych, poważnych i licznych szkód.

Huragan Fiona. Liczne szkody

Najpoważniejsza sytuacja panuje na Portoryko. Bez prądu pozostaje ponad 3 miliony ludzi, czyli cała populacja wyspy. Wiatr przekroczył 150 km/h, w porywach 165 km/h. Pojawiają się też informacje o wystąpieniu katastrofalnych powodzi błyskawicznych i lawin błotnych. Nie jest znana pełna skala szkód, ze względu na wspomniany brak prądu i ograniczenie dostępu do Internetu. Nie znany jest także bilans osób poszkodowanych, czy ofiar.

Zagrożona Dominikana

Cyklon tropikalny dotarł już do Dominikany. Teraz tam przynosi potężne opady, których suma może osiągać nawet 600 mm! Także tam możliwe są poważne szkody, powodzie błyskawiczne czy lawiny błotne. W kolejnych dniach huragan Fiona przybierze na sile, osiągając nawet 3 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Oznacza to, że wiatr może przekraczać w porywach 180 km/h powodując jeszcze większe szkody materialne. Tak silne cyklony NOAA kategoryzuje jako “duży” huragan.

Tak wygląda prognozowana trasa huraganu Fiona:

prognoza huragan fiona
Prognozowana trasa huraganu Fiona. Źródło: nhc.noaa.gov

W kolejnych dniach huragan Fiona przybierze na sile, jednocześnie oddalając się od zamieszkałych terenów. Z najnowszych prognoz wynika, że huragan ten nie dotrze bezpośrednio do Europy, jednak może ściągnąć na nasz kontynent kolejne porcje chłodnej masy powietrza.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group