Susza w Polsce. Coraz gorsza sytuacja na rzekachSusza w Polsce. Coraz gorsza sytuacja na rzekach

Susza obecna w Polsce przynosi kolejne widoczne gołym okiem skutki. Na rzekach panuje coraz gorsza sytuacja – mają one zdecydowanie niższy niż normalnie poziom wody. Spada także przepływ. W części kraju panuje także ekstremalne zagrożenie pożarowe. Sprawdzamy jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych dniach.

Uboga w opady wiosna zbiera swe żniwo. Sytuacja hydrologiczna w kraju nadal jest zła – panuje susza, a w lasach mamy wysokie zagrożenie pożarowe. Dodatkowo już od wtorku w Polsce pojawią się upały, które potrwają z krótkimi przerwami ponad tydzień. Opady i burze, które się pojawią nie będą w stanie zaspokoić deficytu wody, co tylko pogłębi i tak już poważną sytuację. Potrzebny jest umiarkowany ale dłuższy opad, który stopniowo będzie nawadniać wysuszoną glebę i poprawiać sytuację hydrologiczną w Polsce. Niestety – nie zanosi się na to w najbliższym czasie. To także jeden z namacalnych efektów ocieplenia klimatu.

Zła sytuacja na Sanie

Źle wygląda obecnie sytuacja na jednej z największych polskich rzek – Sanie. Na niektórych punktach pomiarowych rzeka ma bardzo niski stan wody. Ma na to wpływ wspominana susza i brak opadów. Należy się spodziewać pogorszenia sytuacji, gdyż rozpoczynają się upały.

Stan rzeki San na punkcie pomiarowym Dwernik. Źródło: hydro.imgw.pl
Stan rzeki San na punkcie pomiarowym Dwernik. Źródło: hydro.imgw.pl
Stan rzeki San na punkcie pomiarowym Dynów. Źródło: hydro.imgw.pl
Stan rzeki San na punkcie pomiarowym Dynów. Źródło: hydro.imgw.pl

Wody jest na tyle mało, że w niektórych miejscach da się przejść na drugi brzeg bez większych problemów. San to jednak nie jedyna, polska rzeka w której niedobór wody jest znaczny.

To jak wygląda obecnie San możecie zobaczyć poniżej:

Bardzo niski stan wody na Wiśle

Także na Wiśle panuje zła sytuacja. Kilka dni temu w rzece było zaledwie 33 cm wody. Obecnie jest jej nieco więcej, co zawdzięczamy niedawnym opadom, choć nadal jest jej bardzo mało. Ze względu na niski stan wody w wielu miejscach nie działają przeprawy promowe, nie pływają także statki. Widoczne są piaszczyste łachy, a samo koryto rzeki jest coraz węższe. Niewiele brakuje do historycznego rekordu, który padł w 2015 roku. Stan rzeki osiągał wtedy zaledwie 26 cm. Taka sama wartość była w 2018 roku. Nad Wisłą obowiązuje także zakaz kąpieli.

Stan rzeki Wisła na punkcie pomiarowym Warszawa - Bulwary. Źródło: hydro.imgw.pl
Stan rzeki Wisła na punkcie pomiarowym Warszawa – Bulwary. Źródło: hydro.imgw.pl

Ekstremalne zagrożenie pożarowe

W Polsce nadal występuje wysokie, a miejscami ekstremalne zagrożenie pożarowe. W najbardziej narażonych na pożar miejscach obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Dodatkowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMSy do mieszkańców powiatów nowosolskiego i zielonogórskiego w województwie lubuskim, informujące o wysokim zagrożeniu pożarowym. Apelujemy o szczególną ostrożność. Przy suchej ściółce niezwykle łatwo zaprószyć ogień.

ekstremalne zagrożenie pożarowe 19 lipca 2022
Ekstremalne zagrożenie pożarowe prognozowane we wtorek, 19 lipca. Źródło: cmm.imgw.pl

Grafika ilustracyjna: Mateusz Koczra / Sieć Obserwatorów Burz / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group