Rekordy ciepła w Europie. Upał nie odpuszczaRekordy ciepła w Europie. Upał nie odpuszcza

Rekordowe upały nawiedzają Europę. Padają kolejne rekordy ciepła, w tym absolutne. W połączeniu z niewielką ilością opadów mamy do czynienia z bardzo poważną suszą, która dotyka nie tylko Polskę. W Hiszpanii, Portugalii, Francji czy Chorwacji szaleją groźne pożary. Taki stan rzeczy to najbardziej namacalny skutek globalnego ocieplenia.

Choć w Polsce tegoroczne lato do tej pory zaserwowało nam raptem kilka dni z upałem, także nas czeka przynajmniej tydzień gorącej aury. Obecna fala upałów w Europie daje się jednak zdecydowanie bardziej we znaki na zachodzie kontynentu. W wielu miejscach temperatura osiąga i przekracza 40 stopni Celsjusza. Silny upał występuje też na Wyspach Brytyjskich, które zwykle nie doświadczają tak wysokiej temperatury. Takie wartości temperatury to już realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Rekordy ciepła w Europie

Przy tak silnej fali upałów nieuniknione było, że pojawią się nowe rekordy ciepła. To nie koniec, bo modele pogodowe sugerują kolejne nieznośnie upalne dni w Europie, szczególnie na zachodzie kontynentu. Rekord temperatury padł w Wielkiej Brytanii, gdzie 19 lipca 2022 roku po raz pierwszy w historii pomiarów zanotowano ponad 40 stopni Celsjusza. Miało to miejsce na lotniskowej stacji pogodowej w londyńskim Heathrow.

Liczne pożary i utrudnienia

Susza i wysokie temperatury sprzyjają powstawaniu pożarów. Te występują nie tylko w Hiszpanii czy Portugalii ale także we Francji, w Grecji czy w Chorwacji. Poza poważnymi stratami finansowymi, zagrażają one bezpośrednio zdrowiu i życiu ludności cywilnej. Najgorsza sytuacja panuje na Półwyspie Iberyjskim, choć potężne pożary od początku lipca pojawiły się także na greckich wyspach Samos i Kreta, czy w chorwackiej Dalmacji.

Z kolei w Wielkiej Brytanii upał spowodował utrudnienia na kilku lotniskach. Ze względu na ekstremalnie wysoką jak na tamte rejony temperaturę, uszkodzone zostały pasy startowe na lotnisku RAF w Brize Norton, a także czasowo wyłączony został pas startowy portu lotniczego Luton niedaleko Londynu.

Jak wspominamy, póki co upał pozostanie w Europie przynosząc prawdopodobnie kolejne rekordy, pożary i suszę. Na zmianę pogody musimy chwilę zaczekać. Upały które dotrą do naszego kraju będą już mniej uciążliwe i zdecydowanie poniżej rekordowych wartości.

Grafika ilustracyjna:  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group